U dzieci ze źle kontrolowaną astmą niezbędnym sposobem poprawy skuteczności leczenia jest wyrównanie niedoborów magnezu – ogłosili naukowcy z Federalnego Centrum Badań nad Żywieniem, Biotechnologią i Bezpieczeństwem Żywności w Moskwie (Rosja). 

Źle kontrolowana astma to stan, w którym mimo optymalnego, intensywnego i złożonego leczenia farmakologicznego wciąż pojawiają się zaostrzenia choroby i pojawiają się często (zbyt często w stosunku do stosowanej baterii leków).

Rosjanie opracowali hipotezę, że w organizmach otyłych dzieci ze źle kontrolowaną astmą może brakować kluczowych mikroelementów, co z kolei może utrudniać działanie leków mających powstrzymywać skurcze oskrzeli. Postanowili sprawdzić, jak wyglądają zasoby magnezu oraz witaminy B2. Przebadali dzieci w wieku 12-17 lat, porównując 23 otyłych dzieci z astmą z grupą kontrolną 28 dzieci otyłych, ale niechorujących na astmę.

Jak się okazuje, nie było problemu z witaminą B2. Dzieci chore na astmę znacznie jednak częściej miały niedobór magnezu – stwierdzono go u 2/3 tej grupy i tylko u 1/5 z grupy kontrolnej (i to głównie u tych z dużego stopnia otyłością). Co więcej, te dzieci, które miały niedobór magnezu, wykazywały też nasiloną drażliwość, problemy ze snem, pamięcią i koncentracją.

Magnez jest ultraważnym pierwiastkiem dla funkcjonowania organizmu, bierze udział w kilkuset reakcjach enzymatycznych, stabilizuje błony komórkowe i reguluje działanie pomp jonowych, ale z punktu widzenia astmy najważniejszy wydaje się jego wpływ miorelaksacyjny. Otóż magnez utrudnia mięśniom gładkim skurcz, powoduje, że chętniej pozostają w rozkurczu (nazywa się to „podwyższeniem progu pobudliwości”). Efekt ten wykorzystuje się zresztą w leczeniu cięższych postaci astmy, podając siarczan magnezu dożylnie.

Rosyjscy naukowcy uważają, że aby poprawić kontrolę astmy, zwłaszcza jeśli dziecko jest otyłe, koniecznym krokiem jest wyrównanie ewentualnego niedoboru magnezu, co pozwoli zwiększyć skuteczność innych, już stosowanych leków.

Na podstawie

Vopr Pitan. 2019;88(3):78-83. Обеспеченность магнием и витамином В2 детей с бронхиальной астмой и ожирением. Ревякина В.А., Короткова Т.Н., Кувшинова Е.Д., Ларькова И.А., Александрова Н.М.