Zmęczenie to w dzisiejszym świecie powszechna dolegliwość. Wielu z nas chciałoby mieć więcej energii, wstawać wypoczętym, co jednak, gdy stan taki wydaje się nieosiągalny? 

Oczywiście może być tak, że jesteśmy najzwyczajniej w świecie przemęczeni nadmierną pracą, ale przewlekłe zmęczenie może też mieć inne przyczyny, które warto by zdiagnozować i leczyć (ich przykłady znajdziesz w osobnym artykule).

Jednym z nutraceutyków, który budzi naturalne skojarzenia z energią (a więc i potencjałem w sytuacji odczuwalnego jej braku), jest koenzym Q10. Ta cząsteczka bierze udział w transporcie elektronów w łańcuchu oddechowym w mitochondriach i jest kluczowym elementem w procesie wytwarzania energii w komórkach. Jest też antyoksydantem, może więc usuwać wolne rodniki, przyczyniając się np. do ochrony narządów. Z części badań wynika, że osoby z zespołem przewlekłego zmęczenia mają zmniejszoną pulę koenzymu Q10 we krwi, stąd pomysły wykorzystania suplementacji tego związku w walce z przewlekłym zmęczeniem.

Autorzy niedawnego przeglądu systematycznego sprawdzili, co możemy dziś powiedzieć o skuteczności koenzymu Q10 w zwalczaniu odczucia zmęczenia towarzyszącego różnym stanom. Wśród 16 wybranych do analizy badań klinicznych:

  • w 10 wykazano, że koenzym Q10 pomaga w długotrwałym zmęczeniu
    • u zdrowych osób;
    • u chorych na fibromialgię;
    • u osób przyjmujących statyny;
    • u chorych ze skrajnie ciężką niewydolnością serca;
  • przy tym największą skuteczność koenzym Q10 wydaje się mieć w fibromialgii oraz w zmęczeniu powodowanym przyjmowaniem statyn. Leki te są powszechnie zlecane w razie zaburzeń lipidowych lub miażdżycy tętnic wieńcowych, część osób zgłasza po nich bóle mięśni i właśnie zmęczenie; koenzym Q10 może więc okazać się przydatną opcją, którą mogą proponować lekarze, zanim pacjent zdecyduje się na ich odstawienie.

Na podstawie

Complement Ther Med. 2019 Apr;43:181-187. Effect of coenzyme Q10 supplementation on fatigue: A systematic review of interventional studies. Mehrabani S, Askari G, Miraghajani M, Tavakoly R, Arab A.