Jedną ze zmian, jakie zachodzą w okresie okołomenopauzalnym, jest utrata wpływu estrogenów (hormonów jajnikowych) na czynność błony śluzowej pochwy. Przejawia się to jej zanikiem i niekorzystnie wpływa na życie seksualne. Pomocne tu mogą się okazać fitoestrogeny, czyli substancje roślinne o budowie podobnej do naturalnych hormonów kobiecych. 

Irańscy naukowcy dokonali przeglądu opublikowanych prac badawczych, w których oceniano wpływ poszczególnych roślin będących źródłami estrogenów na stan błony śluzowej pochwy i objawy jej zaniku (należą do nich m.in. suchość, bolesność podczas stosunków, świąd, pieczenie).

Zainteresowanie fitoestrogenami wzrosło znacznie po 2002 r., kiedy to opublikowano wyniki ogromnego badania Women’s Health Initiative, w ramach którego zaobserwowano, że tak chętnie przepisywana przez ginekologów hormonalna terapia zastępcza – estrogen w połączeniu z progestagenem – co prawda faktycznie skutecznie likwiduje objawy menopauzy, ale i zwiększa ryzyko rozwoju nowotoworów. Takich obserwacji nie poczyniono w kontekście estrogenopodobnych substancji roślinnych, które są znacznie słabszymi agonistami receptora estrogenowego, działają więc słabiej i najprawdopodobniej są bezpieczniejsze.

Z analizy autorów wynika, że zanikowi błony śluzowej pochwy i jego objawom mogą zapobiegać: 

  • krem z wyciągiem z fenkułu włoskiego;
  • tajskie zioło kwao krua (Pueraria mirifica);
  • czerwona koniczyna (stosowana doustnie);
  • kozieradka;
  • izoflawony sojowe (ale raczej nie białko sojowe).

Na podstawie

Post Reprod Health. 2019 Mar;25(1):11-20. An overview of the phytoestrogen effect on vaginal health and dyspareunia in peri- and post-menopausal women. Dizavandi FR, Ghazanfarpour M, Roozbeh N, Kargarfard L, Khadivzadeh T, Dashti S.