Podstawowa zasada odchudzania jest prosta: mniej jeść, więcej się ruszać. Problemy są dwa: motywacja do wysiłku fizycznego oraz co takiego jeść, by się najeść, a mniej zjeść. Zdaniem irańskich naukowców jednym z elementów diety wspierających osoby odchudzające się może być siemię lniane. 

Siemię lniane jest źródłem rozpuszczalnego błonnika i w związku z tym jego działanie wiąże się m.in. z hamowaniem apetytu. Z badań wynika, że osoby spożywające siemię lniane przyjmują z posiłkiem nieco mniej kalorii, a więc nutraceutyk ten pomaga w realizacji podstawowej zasady odchudzania: mniej jeść. Podkreślmy tylko: pomaga, a nie ją zapewnia. Nie wystarczy stosować siemię lniane i poza tym nie przejmować się dietą ani ruchem.

Autorzy zaprosili 50 osób z nadwagą (średnie BMI ok. 31 kg/m2) do udziału w eksperymencie, w ramach którego połowa miała przestrzegać zaleceń zmiany stylu życia, natomiast druga połowa dodatkowo otrzymała suplement zawierający zmielone siemię lniane (mieli go stosować w dawce 30 g dziennie przez 3 miesiące). 

Po porównaniu obu grup okazało się, że istotnie różnią się one pod kątem parametrów zarówno wagowych, jak i biochemicznych. Grupa stosująca siemię lniane:

  • straciła średnio 9 kg (grupa kontrolna tylko 3 kg);
  • odnotowała trzykrotnie większy spadek BMI;
  • sześciokrotnie większy spadek stężenia triglicerydów (rzędu 60 mg/dl!);
  • dwukrotnie większy spadek stężenia cholesterolu (minus 30 mg/dl);
  • odnotowała poprawę insulinowrażliwości tkanek (w przeciwieństwie do gruy kontrolnej);
  • a także spadek stężenia białka C-reaktywnego i TNF-alfa, czyli markerów aktywności zapalnej.

Jak widać, siemię lniane wspomaga odchudzanie na wiele sposobów, nie tylko działając na ośrodek głodu i hamując apetyt. Wygasza także reakcję zapalną i poprzez wpływ na frakcje cholesterolu, chroni układ krążenia, a poprawiając insulinowrażliwość tkanek, zmniejsza ryzyko cukrzycy. Nie mówiąc o spektakularnym wpływie na wagę! Oczywiście, jeśli ktoś spodziewa się utraty 10 kg w okresie tygodnia-dwóch, może się rozczarować. Odchudzanie to wysiłek zdecydowanie długodystansowy – to badanie trwało 12 tygodni i przez cały ten okres uczestnicy mieli przestrzegać zasad zdrowego stylu życia, a część dodatkowo stosować suplement. Aby jednak uniknąć efektu jojo, nie wolno nawet po takim czasie zrezygnować z wprowadzonych zmian…

Producenci nutraceutyków wykorzystują siemię lniane w postaci np. koktajli przeznaczonych dla osób odchudzających się. Warto sprawdzać ich skład i poszukać takich, które zawierają coś więcej niż tylko popularne białko – np. właśnie inne substancje wspomagające utratę wagi.

Na podstawie

Int J Vitam Nutr Res. 2019 Mar 7:1-8. Flaxseed Supplementation Improves Anthropometric measurements, Metabolic, and Inflammatory Biomarkers in Overweight and Obese Adults. Yari Z, Rahimlou M, Poustchi H, Hekmatdoost A.