Na ciekawy pomysł wpadli lekarze z National University College of Medicine w Seulu (Korea Płd.). Postanowili sprawdzić, co skuteczniej podniesie poziom witaminy D – zalecenie kąpieli słonecznych czy doustne suplementy. Oba sposoby okazały się skuteczne, ale suplementacja bardziej.

Ponieważ od kilku, kilkunastu lat coraz powszechniej mówi się o konieczności utrzymywania odpowiednich zasobów witaminy D w organizmie, powstaje wątpliwość, czy suplementacja jest konieczna, zwłaszcza w miesiącach letnich. Polscy specjaliści już w zeszłym roku zalecili poważne rozważenie jej suplementacji nawet w okresie słonecznych dni, bo nie jest bynajmniej gwarantowane powstawanie witaminy D w naszej skórze latem (z wielu względów).

Koreańczycy postanowili sprawdzić, jak będzie się zmieniać stężenie witaminy D we krwi po 8 tygodniach jednej z dwóch interwencji:

  • 50 zdrowym osobom z niedoborem witaminy D zalecono wystawianie się na słońce przez 20-30 min około południa;
  • innym 50 podobnym osobom podawano witaminę D w postaci suplementu w dawce 500 j. dziennie;
  • kolejne 50 podłużyło za grupę kontrolną.

Słońce jest potężnym generatorem witaminy D w naszej skórze. Te 20-30 min naświetlania światłem ultrafioletowym wytwarza kilkadziesiąt tysięcy jednostek witaminy D, w teorii powinno więc wystarczyć i zastąpić suplementację.

Tymczasem wyniki okazały się zaskakujące. Co prawda w obu grupach interwencje przyniosły wzrost stężenia witaminy D, jednak w grupie przyjmującej suplement wzrost ten był wyraźnie większy, o przeszło 6 ng/ml. Stężenie witaminy przekraczające 20 ng/ml osiągnął większy odsetek osób w grupie stosującej suplement (przeszło połowa) niż w grupie nasłonecznianej (zaledwie 12%).

Ciekawa jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Nie słońce okazało się winne, tylko… sami uczestnicy. Najwyraźniej mało kto przejął się zaleceniem wystawiania na słońce. Owszem, ci, którzy przestrzegali zaleceń, odnotowali duży wzrost witaminy D, ale w całej grupie była to tylko garstka. Znacznie łatwiej jest pamiętać o tabletce i stąd jej większa skuteczność.

Na podstawie

Clin Nutr. 2019 Mar 21. Effect of sun exposure versus oral vitamin D supplementation on serum 25-hydroxyvitamin D concentrations in young adults: A randomized clinical trial. Joh HK, Hwang SS, Cho B, Lim CS, Jung SE.