Naukowcy z Instytutu Fizjologii Czeskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Karola w Pradze zbadali poziom wysycenia organizmów Czechów kwasami omega-3 i doszli do wniosku, że należy zasugerować zwiększenie ich zawartości w diecie. 

Badanie polegało na sprawdzeniu tzw. wskaźnika kwasów omega-3 w krwinkach czerwonych – tj. ocenie, jaki odsetek wszystkich kwasów tłuszczowych w erytrocytach stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, czyli kwas eikozapentaenowy (EPA) i dokozaheksaenowy (DHA). Uważa się, że procent ten w przybliżeniu odzwierciedla zawartość kwasów omega-3 w całym organizmie. A to jest znacznie lepszym wskaźnikiem niż ilość tych kwasów tłuszczowych w diecie, oceniając wskaźnik omega-3 w erytrocytach pomijamy bowiem problemy z wchłanianiem (wcale nierzadkie), jakością ewentualnych suplementów czy złym szacowaniem ilości spożytych produktów bogatych w omega-3 (dietę często w badaniach naukowych ocenia się na podstawie kwestionariuszy, czyli de facto – subiektywnej oceny badanych).

Tymczasem kwasy omega-3 z uwagi na ich właściwości zdrowotne warto przyjmować w odpowiedniej ilości. Autorzy sprawdzili, ile ich jest w organizmach Czechów i jakie są różnice w zależności od miejsca zamieszkania (na wsi lub w mieście). Uczestników zgromadzono 864, a wskaźnik omega-3 w ich krwinkach wynosił od nieco powyżej 1 do maksymalnie 8,1 proc. Wyższy był u osób spożywających duże ilości ryb oraz biorących suplementy z kwasami omega-3, nie różnił się natomiast między ludnością z terenów wiejskich i zurbanizowanych.

Wnioski: niezależnie od miejsca zamieszkania, wskaźnik ilości kwasów omega-3 w organizmach jest u Czechów za niski. Sugeruje się zatem zwiększenie ich podaży.

Badanie jest o tyle ciekawe, że polska populacja z racji i kuchni, i położenia geograficznego prawdopodobnie nie odbiega zbytnio od czeskiej. Można więc podejrzewać, że u Polaków również wskaźnik kwasów omega-3 będzie zbyt niski. Oczywiście warto by było to zbadać, podobnie jak to zrobili nasi południowi sąsiedzi.

Na podstawie

Chem Phys Lipids. 2019 Feb 21;220:23-27. Omega-3 index in the Czech Republic: No difference between urban and rural populations. Oseeva M, Paluchova V, Zacek P, Janovska P, Mracek T, Rossmeisl M, Hamplova D, Cadova N, Stohanzlova I, Flachs P, Kopecky J, Kuda O.