Nowa metaanaliza potwierdza właściwości koenzymu Q10 związane z jego wpływem na migrenowe bóle głowy.

Biorąc pod uwagę fakt, że dysponujemy całkiem skutecznymi lekami przerywającymi napad migreny, natomiast znacznie gorzej radzimy sobie z zapobieganiem bólowi głowy, wykorzystanie w tym celu naturalnej substancji, jaką jest koenzym Q10, wydaje się opcją co najmniej interesującą. Zwłaszcza że mamy w zasadzie tylko dwa (i to niedawno zarejestrowane) leki mające zapobiegać migrenie i koszt leczenia nimi sięga kilku tysięcy dolarów rocznie.

Na pewno nie pomaga fakt, że o przyczynach migreny wiemy wciąż mało…

Tymczasem zapobieganie bólom głowy pod wpływem suplementacji koenzymu Q10 jest już zbadane i opisane w randomizowanych badaniach klinicznych. Autorzy najnowszej metaanalizy wybrali cztery z nich z udziałem 221 osób. Wyniki analizy wskazują, że koenzym Q10 zapobiega migrenom i obserwacje te wydają się spójne niezależnie od badania. Ta metaanaliza zwraca uwagę, że sprzeczne są natomiast doniesienia o ewentualnym wpływie na ciężkość bólu głowy i czas trwania napadu migreny, i koenzym Q10 raczej na te dwa ostatnie nie wpływa. Tak czy inaczej, działanie zapobiegawcze tego taniego suplementu powinno wystarczyć do zainteresowania się nim migrenowców.

Na podstawie

Nutr Neurosci. 2019 Feb 6:1-8. Effect of coenzyme Q10 supplementation on clinical features of migraine: a systematic review and dose-response meta-analysis of randomized controlled trials. Parohan M, Sarraf P, Javanbakht MH, Ranji-Burachaloo S, Djalali M.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s