Ekstrakt z liści oliwki europejskiej, nutraceutyk popularny z uwagi na swój wpływ na układ immunologiczny, zadziałał korzystnie na zdrowie uczniów szkół średnich w Nowej Zelandii. 

Specjaliści ds. żywienia postanowili przeprowadzić badanie, w którym wykorzystają działanie polifenoli obecnych w liściach oliwki europejskiej (takich jak oleuropeina, hydroksytyrozol) do zabezpieczenia sportowców przed infekcjami górnych dróg oddechowych. Infekcja, nikogo chyba przekonywać nie trzeba, istotnie ogranicza zdolność do wysiłku, zwłaszcza w sporcie wyczynowym. Właściwości liści oliwnych (antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne) czynią ich ekstrakt szczególnie atrakcyjną opcją wspierania sportowców w okresie jesienno-zimowym.

Do badania włączono trenujących w elitarnych drużynach szkolnych uczniów szkół średnich, z racji tego, że częściej chorują niż sportowcy z college’ów. Podawano im codziennie ekstrakt z liści oliwki (w dawce 20 g) albo placebo, a badanie trwało 9 tygodni.

Jeśli oczekiwano, że sportowcy otrzymujący oliwkę będą rzadziej chorować, to wyniki przyniosły rozczarowanie – częstość infekcji oddechowych w obu grupach była podobna. Oliwka zadziałała w zupełnie inny sposób – w grupie stosującej ekstrakt z liści czas trwania infekcji był istotnie krótszy, o prawie 30%!

Warto odnotować, że zdaniem autorów dieta badanych sportowców była daleka od doskonałości jeśli chodzi o wsparcie układu odpornościowego. Wspomaganie ekstraktem  liści oliwki może natomiast przyspieszać powrót sportowca do pełnej aktywności sportowej.

Na podstawie

Nutrients. 2019 Feb 9;11(2). The Effect of Olive Leaf Extract on Upper Respiratory Illness in High School Athletes: A Randomised Control Trial. Somerville V, Moore R, Braakhuis A.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s