Duże spożycie błonnika wiąże się z mniejszą częstością występowania nowotworów okolicy głowy i szyi – ogłosił międzynarodowy zespół naukowców (z USA, Japonii i Włoch) na łamach pisma „International Journal od Cancer”. 

Błonnik ma bezsprzecznie udowodnioną rolę w zapobieganiu przekształceniom nabłonka jelita grubego w komórki rakowe. Znane są nawet mechanizmy tej prewencji, związane m.in. z wytwarzaniem przez florę bakteryjną jelit kwasu masłowego z błonnika (który to kwas masłowy hamuje rozmnażanie nieprawidłowych komórek i indukuje ich apoptozę). Duże spożycie błonnika wiąże się też z redukcją ryzyka wystąpienia innych nowotworów, mocno odległych od jelita, jak np. raka jajnika. Tu mechanizm ewentualnego działania ochronnego jest znacznie bardziej tajemniczy, bo przecież błonnik z tymi komórkami nie ma bezpośredniej styczności.

Autorzy omawianej pracy sprawdzili, jak ma się ilość dostarczanego w diecie błonnika do ryzyka nowotworu głowy lub szyi w grupie przeszło 100 tysięcy uczestników badania kohortowego Prostate, Lung, Colorectal and Ovarian (PLCO) cancer screening trial, które prowadzono między 1998 a 2005 rokiem. Gdy porównano osoby spożywające największe ilości błonnika z osobami o najmniejszym spożyciu, okazało się, że:

  • błonnik ogółem (wszystkie frakcje) wiązał się z o 57 proc. mniejszym ryzykiem rozwoju raka w regionie głowy lub szyi;
  • błonnik nierozpuszczalny – z ryzykiem mniejszym o przeszło 60 proc.;
  • w przypadku błonnika rozpuszczalnego redukcja ryzyka wyniosła 56 proc.

Korelacje te były najwyraźniejsze dla raków jamy ustnej i gardła, słabsze dla raka krtani i nie zależały od takich oczywistych czynników ryzyka jak palenie tytoniu czy picie alkoholu, co wspiera hipotezę, że to właśnie błonnik może odpowiadać za ochronę przed tymi nowotworami.

Na podstawie

Int J Cancer. 2019 Jan 29. Fiber intake and the risk of head and neck cancer in the prostate, lung, colorectal and ovarian (PLCO) cohort. Kawakita D, Lee YA, Gren LH, Buys SS, La Vecchia C, Hashibe M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s