Specjaliści z najlepszych amerykańskich ośrodków medycznych, w tym tak prestiżowych jak Klinika Mayo czy Harvard Medical School, zaobserwowali niezwykle interesującą korelację między spożyciem kwasów omega-3 a długością życia chorych z zaawansowanym rakiem jelita grubego. Otóż kwasy omega-3 wydłużają życie niektórych z nich. 

Celem badania było sprawdzenie, czy działanie antynowotworowe kwasów omega-3 pochodzenia morskiego różni się w zależności od rodzaju mutacji w nowotworze. Dzisiejsza onkologia bowiem nawet w raku jednego narządu wyróżnia odmiany w zależności od zmian w DNA czy obecności określonych białek na powierzchni jego komórek. Jest to o tyle ważne, że konkretne mutacje czy zmiany receptorów wiążą się z lepszą lub gorszą odpowiedzią na konkretne leczenie – wiedza o nich pozwala więc lepiej dobierać terapię.

Autorzy pracy przeanalizowali dane uczestników badania klinicznego FOLFOX – były to osoby z rakiem jelita grubego w stadium III (rak naciekający struktury poza jelitem grubym lub obecny w regionalnych węzłach chłonnych). Dane zbierane od tych osób uwzględniały też informacje o codziennej diecie. Poszukiwano korelacji między ilością spożywanych kwasów omega-3 a czasem przeżycia bez objawów oraz długością życia w zależności od obecności mutacji typowych dla raka jelita grubego: KRAS oraz BRAFV600E  i dodatkowo stanu wewnątrzkomórkowego aparatu służącego do naprawy uszkodzeń DNA.

Okazuje się, że duże ilości morskich kwasów omega-3 w diecie wiązały się z poprawą wskaźników 3-letniego przeżycia bez objawów (tzn. że więcej takich osób przeżyło 3 lata bez nawrotu) oraz wydłużeniem życia w następujących przypadkach:

  • gdy nowotwór miał prawidłowy genem KRAS (ale nie, gdy doszło do mutacji KRAS);
  • gdy nowotwór miał uszkodzony aparat naprawczy DNA (ale nie, gdy był on zachowany).

Grupa uczestników była jak na wymogi takiego badania niewielka (ok. 1700 osób), a uzyskiwane przewagi wskaźników przeżycia niewielkie, na poziomie kilku punktów procentowych. Nawet jednak te kilka punktów procentowych po przełożeniu na konkretną osobę może oznaczać bardzo rzeczywisty wymiar w postaci zyskanych dni życia. Obserwacje te trzeba jeszcze potwierdzić w większych badaniach – i oczywiście próbować ustalić, w jakim mechanizmie kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają na zachowanie się komórek nowotworowych z mutacją i zaburzeniami działania mechanizmów naprawy materiału genetycznego.

Źródło

Int J Cancer. 2019 Jan 8. Song M, Ou FS, Zemla TJ, Hull MA, Shi Q, Limburg PJ, Alberts SR, Sinicrope FA, Giovannucci EL, Van Blarigan EL, Meyerhardt JA, Chan AT

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s