Osoby z przewlekłą pokrzywką samoistną często mają niedobory witaminy D, a duże dawki tej witaminy są skuteczne w leczeniu – przynajmniej u części z nich.

Przewlekła pokrzywka to stan, w którym na skórze pojawiają się bąble (podobne jak po oparzeniu pokrzywą, stąd nazwa) i utrzymują się dłużej niż 6 tygodni. Pokrzywka może pojawić się w wyniku kontaktu z najróżniejszymi bodźcami, np. ciepłem, zimnem, światłem, uciskiem, pod wpływem leków i substancji w pożywieniu, są jednak też osoby, u których pojawia się bez ewidentnego bodźca – i to jest właśnie pokrzywka samoistna (idiopatyczna). Stosunkowo często pokrzywka występuje u osób chorych na jakąś postać alergii.

Lekarze z Mahidol University w Bangkoku (Tajlandia) przeanalizowali wyniki prac naukowych poświęconych związków między witaminą D a tym rodzajem pokrzywki i uznają, że:

  • osoby z przewlekłą pokrzywką samoistną mają najczęściej mniejsze stężenia witaminy D we krwi, z niejasnej przyczyny (taka korelacja nie dowodzi związku przyczynowo-skutkowego, choć oczywiście go sugeruje);
  • wysokie dawki witamin D wiążą się z poprawą kliniczną – obserwowano to przy dawce 2-4 tys. j.m. dziennie, ale też przy dawkach znacznie wyższych (między 50 a 140 tys. j. tygodniowo);
  • czas leczenia, wskazują autorzy, powinien wynosić 4-12 tygodni;
  • dawkę witaminy D zdecydowanie należy dobierać wspólnie z lekarzem – przy bardzo wysokich dawkach koniecznie jest regularne monitorowanie stanu zdrowia, ponieważ przekracza się poziom uważany za bezpieczny, zwłaszcza u dzieci.

Źródło

Clin Transl Allergy. 2018 Dec 4;8:51. Relationship between vitamin D and chronic spontaneous urticaria: a systematic review. Tuchinda P, Kulthanan K, Chularojanamontri L, Arunkajohnsak S, Sriussadaporn S.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s