Ekstrakt z kory sosny nadmorskiej skutecznie zniwelował suchość w ustach i suchość oczu u osób chorych na zespół Sjögrena w okresie remisji.

Zespół Sjögrena to choroba z autoagresji, w której układ odpornościowy z nieznanych przyczyn atakuje gruczoły łzowe i ślinianki. Skutkiem jest znaczne zaburzenie czynności tych narządów, objawiające się brakiem łez i śliny. Niedobór łez wywołuje podrażnienie oczu (pieczenie, uczucie piasku pod powiekami) i utrudniającą połykanie suchość w jamie ustnej. Co ciekawe, kobiety chorują na zespół Sjögrena dziewięciokrotnie częściej niż mężczyźni; u kobiet częstym objawem jest dodatkowo suchość pochwy, utrudniająca stosunki płciowe. Dodajmy jeszcze wszechogarniające zmęczenie i bóle mięśni i stawów…

Leczenie zespołu Sjögrena, jak każdej choroby z autoagresji, nie jest proste i najczęściej obejmuje podawanie sztucznych łez, aby zapobiec mechanicznym otarciom spojówek. Konieczne może być stosowanie leków immunosupresyjnych, tj. sterydów, metotreksatu i leków biologicznych. W bólach próbuje się wykorzystywać niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Nawet jednak w okresie remisji mogą się utrzymywać objawy rezydualne i takiej sytuacji poświęcono omawianą pracę. Włoscy naukowcy sprawdzili, jak dodanie ekstraktu z kory nadmorskiej, nutraceutyku o właściwościach przeciwzapalnych, wpłynie na intensywność utrzymującej się suchości oczu i ust.

Suplementacja istotnie zmniejszyła parametry stresu oksydacyjnego, a także złagodziła wspomniane objawy – na tyle, że można było ograniczyć dawkę sterydów i innych leków.

Naturalne i pozbawione działań ubocznych substancje przeciwzapalne oferują w takich sytuacjach pomoc, która może być trudna do uzyskania za pomocą innych środków (tu leki nie pozwoliły ograniczyć wszystkich objawów), a jednocześnie dzięki nim możliwe może być zmniejszenie dawek leków, co zwykle zmniejsza też ryzyko skutków ubocznych. Jest to jednak wymagająca i trudna gra, bo zbyt wczesne wycofanie sterydu może wywołać nawrót choroby, decyzje o zmianach dawek silnych leków należy więc podejmować wyjątkowo uważnie i ostrożnie.

Źródło

Minerva Cardioangiol. 2018 Oct;66(5):543-546. Efficacy of Pycnogenol® supplementation in remission phases of Sjögren syndrome. Luzzi R, Belcaro G, Hu S, Feragalli B, Hosoi M, Dugall M, Ledda A.