Oleuropeina, aktywny składnik liści oliwki europejskiej (Olea europaea), może potencjalizować działanie niektórych leków onkologicznych wykorzystywanych w terapii czerniaka złośliwego – wskazują wyniki badań naukowców z Uniwersytetu we Florencji (Włochy).

Praca, którą opublikowali na łamach „Nutrients”, wpisuje się w całą serię badań naukowych wykazujących działanie antynowotworowe oliwki europejskiej i oleuropeiny. Zdaniem badaczy dodawanie oleuropeiny do chemioterapeutyków może stać się nową strategią terapeutyczną w czerniaku.

Eksperyment polegał na badaniu zachowania się komórek czerniaka złośliwego poddanego działaniu oleuropeiny w różnych stężeniach i z dodatkiem różnych leków przeciwnowotworowych. W stężeniu 500 µM oleuropeina stymulowała apoptozę komórek rakowych, natomiast w dwukrotnie mniejszym – hamowała ich podziały, prawdopodobnie w wyniku zahamowania szlaków sygnałowych pAKT/pS6 (są to białka, których aktywacja jest sygnałem dla komórki do rozmnażania się). Tu oleuropeina silnie zwiększała skuteczność ewerolimusu, leku przeciwnotworowego, który działa w podobnym mechanizmie. Synergię obserwowano także między oleuropeiną a lekiem cytotoksycznym dakarbazyną.

To jednak nie wszystko – efekty antynowotworowe były jeszcze silniejsze, gdy do oleuropeiny dodano ekstrakt z liści oliwki, co świadczy najprawdopodobniej o tym, że w liściach oliwki europejskiej kryją się jeszcze inne związki antyrakowe.

Wiadomo już, że obserwowany efekt, czyli potencjalizacja działania leku przez substancje z oliwki europejskiej, nie jest uniwersalny – nie obserwowano go po połączeniu oleuropeiny z wemurafenibem, również stosowanym w leczeniu czerniaka.

Źródło

Nutrients. 2018 Dec 8;10(12). Oleuropein, the Main Polyphenol of Olea europaea Leaf Extract, Has an Anti-Cancer Effect on Human BRAF Melanoma Cells and Potentiates the Cytotoxicity of Current Chemotherapies. Ruzzolini J, Peppicelli S, Andreucci E, Bianchini F, Scardigli A, Romani A, la Marca G, Nediani C, Calorini L.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s