Koreańscy biotechnolodzy wskazują gomizynę – aktywny składnik cytryńca chińskiego – jako potencjalny lek na wiele nowotworów. 

Naukowcy stale poszukują substancji o działaniu antynowotworowym, które nie dość, że byłyby skuteczne, to jeszcze „oszczędzałyby” komórki zdrowe. Spory odsetek (wg niektórych nawet 60 proc.) obecnych chemioterapeutyków jest pochodzenia roślinnego, wadą jednak są ich działania uboczne.

Cytryniec chiński jest ważnym elementem tradycyjnej medycyny chińskiej, a jeden z jego istotnych składników aktywnych to właśnie gomizyna, której właściwości badali Koreańczycy. W ramach przedstawianego badania porównywali wpływ gomizyny na komórki prawidłowe (zdrowe) oraz komórki raka piersi, a w kolejnej fazie wykazali jej korzystny wpływ na 13 innych rodzajów komórek nowotworowych.

Eksperyment wykazał, że gomizyna:

  • hamowała namnażanie komórek rakowych;
  • wykazywała działanie cytotoksyczne, tj. powodowała uśmiercanie komórek rakowych, przy czym efekt ten był znacznie słabiej wyrażony wobec komórek zdrowych.

Działanie cytotoksyczne gomizyny ujawniało się już w małych stężeniach i polegało na wywoływaniu apoptozy, czyli uruchomieniu naturalnych programów wywołujących samobójstwo komórek, ale też na kontrolowanej martwicy (nekroptozy). To ostatnie zjawisko dotykało komórki wysoce oporne na leki antynowotworowe działające w mechanizmie indukowania apoptozy, jest więc wielce obiecujące jeśli chodzi o potencjał we wspieraniu aktualnych sposobów terapii.

Od wykazania właściwości antynowotworowych do wykorzystania klinicznego wciąż jeszcze daleka droga. Badanie to jest jednak interesującym przykładem, jak metody zachodniej nauki przyłożone do środków stosowanych w medycynie ludowej różnych krajów mogą ujawniać nieznane dotychczas podłoże ich działania.

Źródło

Oncol Rep. 2019 Jan;41(1):711-717. Anticancer activity of gomisin J from Schisandra chinensis fruit. Jung S, Moon HI, Kim S, Quynh NTN, Yu J, Sandag Z, Le DT, Lee H, Lee H, Lee MS.