Suplementacja magnezu i witaminy E może pomóc kobietom z zespołem policystycznych jajników – ogłosili naukowcy z Iranu. 

Magnez i witamina E mają poprawiać zaburzony metabolizm, zmniejszać stres oksydacyjny i nasilenie reakcji zapalnej towarzyszące tej chorobie. Sam zespół policystycznych jajników jest schorzeniem o tyle tajemniczym, że wciąż nieznana jest jego dokładna przyczyna. Wiadomo, że ma związek z nadmiarem androgenów (męskich hormonów) we krwi, otyłością, opornością tkanek na insulinę, zaburzeniami owulacji i trudnościami zajścia w ciążę (zespół policystycznych jajników jest najczęstszą przyczyną niepłodności). Sama nazwa choroby bierze się zaś od wyglądu jajników w USG – liczne dojrzewające (ale nie pękające) pęcherzyki jajnikowe przypominają torbiele (ang. cysts). Leczenie przyczynowe jest nieznane, próbuje się natomiast oddziaływania na różne aspekty zespołu – można lekami i dietą (i aktywnością fizyczną!) wpływać na metabolizm węglowodanów, można stymulować jajniki hormonalnie, aby ułatwić zajście w ciążę.

Jednym ze skutków nadmiaru androgenów jest nasilony trądzik i nadmierne owłosienie (hirsutyzm). Oba mogą być dla chorych kobiet nie lada problemem. I tu pewnej wskazówki dostarcza omawiane badanie. W jego ramach wykazano, że 12-tygodniowa suplementacja magnezu (250 mg dziennie) i witaminy E (400 mg dziennie) zaowocowała nie tylko poprawą wskaźników metabolicznych i zapalnych, ale i zmniejszeniem nadmiernego owłosienia. O ile wskaźniki takie jak stężenie białka C-reaktywnego czy ilość wytwarzanego tlenku azotu, nawet jeśli ważne, to na wyobraźnię działają słabo, to nie można tego powiedzieć o wpływie na owłosienie. Pod tym względem, jak można przypuszczać, magnez z witaminą E mogą być nad wyraz atrakcyjną opcją suplementacji dla kobiet z zespołem policystycznych jajników.

Źródło

Biol Trace Elem Res. 2018 Dec 18. The Effects of Magnesium and Vitamin E Co-Supplementation on Hormonal Status and Biomarkers of Inflammation and Oxidative Stress in Women with Polycystic Ovary Syndrome. Shokrpour M, Asemi Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s