Metylosulfometan (MSM), naturalnie występujące związek będący źródłem siarki, okazał się skuteczny w alergicznym nieżycie nosa, najbardziej gdy był przyjmowany w małych dawkach w celach profilaktyki.

Amerykanie przeprowadzili kontrolowany eksperyment, w którym postanowili sprawdzić możliwy wpływ MSM na alergie. Za model przyjęto alergiczny nieżyt nosa – uczestnikami były osoby, które miały tę przypadłość, ale w momencie badania nie wykazywały objawów. W ramach badania aplikowano im alergen, aby wywołać objawy.

W pierwszej fazie robiono to wyłącznie po to, aby potwierdzić, że uczestnik faktycznie choruje na alergiczny nieżyt nosa i że da się go „wyindukować” eksperymentalnie. Autorzy sprawdzali, jak mocno prowokacja alergenem wpłynie na ograniczenie przepływu powietrza przez jamę nosową oraz jak mocno chory odczuje zatkanie nosa przez obrzękniętą pod wpływem alergenu błonę śluzową. Następnie alergen odstawiano i czekano do ustąpienia objawów.

W drugiej fazie dokonywano ponownej prowokacji alergenem, ale tym razem uczestnicy przyjmowali wcześniej 12 g MSM. Co prawda nie stwierdzono, by suplement ten wpłynął na przepływ powietrza w jamie nosowej, ale objawy alergii w ocenie uczestników badania były nieco łagodniejsze – o ok. 20%.

Dopiero jednak wyniki trzeciej fazy pozwoliły wskazać działanie MSM. Tu uczestników przydzielono do trzech grup przyjmujących MSM przez dwa tygodnie codziennie, w dawce 1, 3 albo 6 g – celem było sprawdzenie, czy skuteczność MSM zwiększy się, jeśli suplement będzie przyjmowany przez dłuższy czas i czy będzie zależeć od dawki. MSM w małych dawkach złagodził subiektywne odczucie ciężkości objawów tym razem o przeszło połowę, ale wykazano też mniejsze ograniczenie przepływu powietrza (jest to test obiektywnie pokazujący, jak mocno brzęknie błona śluzowa jamy nosowej, jego wyniki są niezależne od odczuć chorego, który zatkanie nosa może uznawać dokuczliwe i poważne nawet przy niewielkim obrzęku, i vice versa).

Najskuteczniejsza okazała się dawka „profilaktyczna” 3 g. To przy niej badani odczuwali najmniejsze objawy, najmniejszy wyciek z nosa i łzawienie oczu, najrzadziej kichali. Autorzy zwracają uwagę na bezpieczeństwo tego suplementu – działań ubocznych wykazuje on niewiele i są najczęściej łagodne, czego nie można powiedzieć o „zwykłych” lekach przeciwalergicznych.

Źródło

JMIR Res Protoc. 2018 Nov 29;7(11):e11139. Evaluating the Impacts of Methylsulfonylmethane on Allergic Rhinitis After a Standard Allergen Challenge: Randomized Double-Blind Exploratory Study. Hewlings S, Kalman DS.