Bardzo ciekawe badanie przeprowadzili w Hiszpanii specjaliści zajmujący się leczeniem zespołu przewlekłego zmęczenia ze szpitala uniwersyteckiego w Barcelonie. U 31 swoich pacjentów zbadali wskaźnik wysycenia krwinek czerwonych kwasami tłuszczowymi z grupy omega-3 i wykazali, że jest ich tam najzwyczajniej zbyt mało. 

Punktem wyjścia były wyniki wielu badań łączących niedobór kwasów omega-3 z depresją, zaburzeniami snu i tlącym się stanem zapalnym. Zespół przewlekłego zmęczenia ma, jak się wydaje, komponentę zapalną i najprawdopodobniej bierze się z zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego (innymi słowy, to mózg „uważa”, że jest zmęczony i trudno go przekonać, że ciało jest wypoczęte). Nie wiemy, dlaczego tak się dzieje, jedna z hipotez mówi o możliwości uszkodzenia mózgu w przebiegu zakażenia wirusowego – w tym sensie zespół przewlekłego zmęczenia wydaje się podobny do zmęczenia pogrypowego. Kto raz je zresztą przeżył, niech sobie uświadomi, że u niektórych osób stan ten utrzymuje się latami – i spróbuje sobie wyobrazić ogrom ich cierpienia.

Hiszpańscy naukowcy u przeszło 90 proc. swoich pacjentów wykryli niską zawartość kwasów omega-3 we krwi. Ich zdaniem może to wskazywać na zwiększone ryzyko chorób układu krążenia w przyszłości, ale też świadczy o toczącym się w ich organizmach stanie zapalnym, co można próbować wykorzystać w ramach próby terapii zespołu przewlekłego zmęczenia za pomocą suplementacji kwasów omega-3.

Dodajmy, że zawsze w razie przewlekłego, nieustępującego zmęczenia warto udać się do lekarza, zanim bowiem rozpozna się omawiany zespół, trzeba wykluczyć szereg innych częstych chorób, które mogą objawiać się w podobny sposób: na przykład cukrzycę, przewlekłe zakażenia lub nawet nowotwory, których dobrze byłoby nie przeoczyć…

Źródło

Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2018 Dec;139:20-24. Low omega-3 index and polyunsaturated fatty acid status in patients with chronic fatigue syndrome/myalgic encephalomyelitis. Castro-Marrero J, Zaragozá MC, Domingo JC, Martinez-Martinez A, Alegre J, von Schacky C.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s