Resweratrol, substancja zidentyfikowana początkowo w czerwonym winie i mająca odpowiadać za paradoks francuski, ma istotne działanie odchudzające. 

Metaanaliza przeprowadzona w Iranie wskazuje, że suplementacja resweratrolu zmniejsza masę ciała u otyłych osób, co widać w redukcji takich wskaźników jak BMI (wskaźnik masy ciała) czy obwód w pasie, istotnie też zwiększa beztłuszczową masę ciała.

Praca ta nie wskazuje mechanizmu, w jakim miałby działać resweratrol. Wiadomo, że jest to polifenol blokujący stan zapalny rozwijający się w naczyniach, a z podobnym mikrozapaleniem mamy do czynienia w otyłości w tkance tłuszczowej. Sporo teorii wiąże ten stan zapalny z reakcjami mózgu i uruchomieniem programów gromadzenia zapasów energii. O dziwo jednak, resweratrol nie wpływał na stężenia leptyny i adiponektyny, czyli hormonów, które służą tkance tłuszczowej do „porozumiewania się” z mózgiem.

Można by powiedzieć, że nie jest ważne, jak działa, grunt, że działa. Resweratrol jest obecny w skórkach czerwonych winogron zaatakowanych przez pleśnie (jest wydzielany w ramach obrony przed tą inwazją), a w suplementach diety często wykorzystuje się ten sam związek izolowany z korzeni rdestu japońskiego. Uwaga jednak na stosowanie wina w celu odchudzania – alkohol ma to do siebie, że po pierwsze, dużo osób nie umie poprzestać na jednej lampce, po drugie, wzmaga głód i zamiast ograniczać kalorie, powoduje efekt dokładnie odwrotny!

Źródło

Crit Rev Food Sci Nutr. 2018 Nov 13:1-16. The effects of resveratrol intake on weight loss: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Tabrizi R, Tamtaji OR, Lankarani KB, Akbari M, Dadgostar E, Dabbaghmanesh MH, Kolahdooz F, Shamshirian A, Momen-Heravi M, Asemi Z.