Przewlekła choroba nerek to termin, którym określa nieodwracalne uszkodzenie nerek. Zwykle jest skutkiem innej przewlekłej choroby, która uszkadza nerki – a tak działają, o czym mało kto wie, cukrzyca czy nadciśnienie. Rzadziej do przewlekłej choroby nerek doprowadzają choroby zapalne kłębuszków nerkowych.

Nerki są bogate w koenzym Q10, co świadczy o sporym ich zapotrzebowaniu na energię. Związek ten jest bowiem elementem łańcucha oddechowego w mitochondriach, niezbędnym do wytwarzania przez komórkę ATP, czyli magazynów energii. Drugą właściwością koenzymu Q10 jest ochrona błon komórkowych przez uszkodzeniem (peroksydacją).

Nerki pełnią ważną rolę nie tylko jako prosty filtr mechaniczny, ale i jako narząd uczestniczący w metabolizmie wielu związków. W przewlekłej chorobie nerek pojawiają się więc zmiany metabolizmu, które rozregulowują ważne procesy energetyczne (i generują reakcje zapalne!), przyczyniają się do uszkodzenia innych narządów i przyspieszają śmierć. Jednym z takich procesów jest szybko rozwijająca się miażdżyca. Nic więc dziwnego, że naukowcy próbują wykorzystywać koenzym Q10 do ochrony zdrowia i życia pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

Niedawna metaanaliza wskazuje, że koenzym Q10 u takich osób działa korzystnie metabolicznie:

  • istotnie zmniejsza stężenie cholesterolu;
  • istotnie zmniejsza stężenie frakcji LDL cholesterolu
  • istotnie zmniejsza stężenie malonylodialdehydu (rakotwórczy związek powstający w wyniku uszkodzenia błon komórkowych)
  • istotnie zmniejsza stężenie kreatyniny (jest to związek powstający w mięśniach, który jest usuwany przez nerki i jeśli nerki są niewydolne, jego stężenie we krwi rośnie – jest więc wykorzystywany do oceny, jak bardzo nerki są uszkodzone).

Warto zauważyć, że ta metaanaliza nie oceniała wpływu koenzymu Q10 na długość życia chorych ani na częstość powikłań przewlekłej choroby nerek. Takie badania dostarczą bardziej „praktycznych” wniosków o roli profilaktycznej koenzymu Q10, póki co możemy jedynie przypuszczać, że obserwowane zmiany mogą chronić naczynia chorych, a więc i zabezpieczać przed powikłaniami miażdżycy.

Źródło

Curr Pharm Des. 2018 Nov 11. The effects of coenzyme Q10 supplementation on metabolic profiles of patients with chronic kidney disease: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Bakhshayeshkaram M, Lankarani KB, Mirhosseini N, Tabrizi R, Akbari M, Dabbaghmanesh MH, Asemi Z.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s