W badaniu osób, które przeżyły udar niedokrwienny (inny niż zatorowy) dodanie polikozanolu do standardowej profilaktycznej dawki aspiryny poskutkowało lepszymi wynikami rehabilitacji, czyli szybszym powrotem funkcji motorycznych.

W analizie uwzględniono dwa badania z udziałem 124 chorych na nadciśnienie tętnicze, którzy doznali udaru niedokrwiennego o etiologii niezatorowej. Oznacza to, że udar nie był wynikiem „oderwania” się skrzepliny z serca i zatkania tętnicy mózgowej, tylko najpewniej skutkiem miejscowych zmian w ścianie naczynia (najczęściej miażdżycy). Uczestnicy mieli niesprawność lekką do umiarkowanie ciężkiej (wynik 2-4 w zmodyfikowanej skali Rankina), byli w okresie do 30 dni po udarze i przez 6 miesięcy otrzymywali albo samą aspirynę, albo aspirynę z polikozanolem. Sprawdzano, czy obie grupy będą się różniły pod względem wyniku w skali Rankina, czyli czy dodanie polikozanolu do leczenia wpłynie na dynamikę zmian stopnia niesprawności.

W grupie z dodanym polikozanolem efekt był istotnie większy niż w grupie otrzymującej wyłącznie aspirynę, uzyskano większy stopień redukcji niepełnosprawności. Innymi słowy – można to interpretować tak, że rehabilitacja była u nich skuteczniejsza, szybciej wracali do zdrowia.

Polikozanol to wyciąg z trzciny cukrowej, pochodzący z Kuby, jest tam popularnym lekiem na wiele przypadłości – w tym choroby układu krążenia. Ciekawe, że badania przeprowadzone w USA nie potwierdzają jego skuteczności, inaczej niż badania z klinik na Kubie i na Dalekim Wschodzie. Co nie przeszkadza publikować kolejnych prac oceniających przydatność polikozanolu, jak ta o jego działaniu po udarze.

Źródło

Rev Neurol. 2018 Nov 1;67(9):331-338. Effects of policosanol in the functional recovery of non-cardioembolic ischemic stroke hypertensive patients. Sanchez-Lopez J, Fernandez-Travieso JC, Illnait-Ferrer J, Fernandez-Dorta L, Mendoza-Castano S, Mas-Ferreiro R, Mesa-Angarica M, Reyes-Suarez P.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s