Antyrakowe siemię lniane

Siemię lniane jest jednym z najlepiej przebadanych naturalnych naturalnych produktów z potencjałem w zapobieganiu i leczeniu raka piersi – piszą portugalscy naukowcy w artykule przeglądowym, który podsumowuje aktualny stan wiedzy z tego zakresu. 

Siemię lniane jest bogate w kwasy omega-3, błonnik (i to wiele jego frakcji) oraz lignany. To właśnie te związki mają odpowiadać za wpływ na komórki raka piersi – po spożyciu są przekształcane do enterodiolu i enterolaktonu, a oba te związki mają działanie antyestrogenne (to oznacza, że blokują receptor dla estrogenów, czym „utrudniają” wzrost komórek raka piersi – a przynajmniej części jego postaci, bo są i takie, które tego receptora nie posiadają).

Są też badania naukowe, które wskazują, że kwasy omega-3 zmniejszają ryzyko raka piersi – wykazano, że na przykład zawarty w siemieniu lnianym kwas α-linolenowy hamuje wzrost, rozmiary i tempo namnażania się komórek nowotworowych i prowadzi do ich śmierci. W połączeniu z lekami przeciwnowotworowymi siemię lniane z olei potrafi zwiększyć ich skuteczność.

Póki co jest wciąż zbyt mało badań z udziałem ludzi – zwracają uwagę autorzy. Mimo to, przeprowadzono ich całkiem sporo – są np. obserwacje wskazujące, że zwłaszcza kobiety po menopauzie mogą odnieść korzyści z regularnego spożywania siemienia lnianego – pod postacią zmniejszonego ryzyka raka piersi. Ale nie tylko – wykazano także, że duże spożycia lignanów i siemienia lnianego w młodym wieku wiąże się z obniżeniem częstości raka piersi w okresie dorosłości. W innym z eksperymentów siemię lniane podawano pod postacią ciasteczek kobietom leczonym z powodu raka piersi i zaobserwowano istotny wpływ na poprawę wyników leczenia tego nowotworu. Stwierdzono też, że sproszkowane siemię lniane u kobiet poważnie zagrożonych rozwojem raka piersi (np. z podejrzanym wynikiem biopsji albo z dużym ryzykiem nawrotu po leczeniu) zmniejszało liczbę i aktywność zmian przedrakowych w ich gruczołach piersiowych.

Autorzy apelują do naukowców o prowadzenie kolejnych badań nad tym naturalnym produktem o właściwościach antynowotworowych.

Źródło

Front Nutr. 2018 Feb 7;5:4. The Effect of Flaxseed in Breast Cancer: A Literature Review. Calado A, Neves PM, Santos T, Ravasco P.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s