Cynamon może przynieść ulgę w bolesnych miesiączkach i powinien być zalecany kobietom z tą przypadłością – przekonują autorzy z uniwersytetów medycznych w Iranie.

Przeprowadzili oni badanie, w którym kobietom, które skarżyły się na bolesne miesiączki i nie były one wynikiem innej choroby dróg rodnych, podawali kapsułki z cynamonem (codziennie 1 g) lub placebo. Suplementacja trwała przez dwa cykle miesiączkowe, przez 72 godziny od początku miesiączki. Ból uczestniczki oceniały za pomocą wizualnej skali analogowej, czyli innymi słowy zaznaczały na osi nasilenie bólu od 1 do 10.

Mimo że w obu grupach wraz z upływem czasu zmniejszał się ból, to istotnie szybszą redukcję odnotowano w grupie otrzymującej kapsułki z cynamonem. Także stopień redukcji bólu w tej grupie był znaczniejszy.

Uważa się, że bolesne miesiączki mają związek z wydzielaniem w macicy prostaglandyny F2, która jest mediatorem zapalenia i która powoduje obkurczanie mięśni gładkich struktur miednicy mniejszej. Te zaś skurcze wywołują ból. Cynamon ma działanie przeciwzapalne i rozkurczowe, i jego działanie przeciwbólowe w bolesnych miesiączkach wykazano już wcześniej [2] – okazał się skutecznie redukować ból, choć nie tak silnie, jak równolegle podawany ibuprofen, lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W tym badaniu stosowano jednak dawkę 420 mg zamiast 1000 mg. Trzeba też wziąć pod uwagę, że cynamon ma dla zwolenników naturalnych metod leczenia oczywistą przewagę – zwłaszcza pod względem działań ubocznych.

Źródło

  1. Complement Ther Clin Pract. 2018 Nov;33:56-60. The effect of Cinnamon on primary dysmenorrhea: A randomized, double-blind clinical trial. Jahangirifar M, Taebi M, Dolatian M.
  2. J Clin Diagn Res. 2015 Apr; 9(4): QC04–QC07. Comparative Effect of Cinnamon and Ibuprofen for Treatment of Primary Dysmenorrhea: A Randomized Double-Blind Clinical Trial. Molouk Jaafarpour, Masoud Hatefi, Ali Khani,corresponding author3 and Javaher Khajavikhan