Stężenie witaminy D we krwi jest powiązane ze śmiertelnością w raku prostaty. Im mniej witaminy D, tym większe ryzyko zgonu.

To już kolejna praca wskazująca na związek witaminy D z nowotworami. Najprawdopodobniej nie ma jednego mechanizmu, w którym witamina D miałaby pomagać w zwalczaniu nowotworu – wpływa ona bowiem na aktywność licznych genów, które w konsekwencji mogą powstrzymywać pojawianie się przerzutów, indukować apoptozę komórek raka prostaty lub hamować jego podziały. Część badań ponadto wiąże witaminę D z ryzykiem zachorowania na nowotwór, część nie pokazuje takiego związku. Omawiana właśnie praca [1] jest nieco inna, ocenia ona bowiem grupę chorych na raka prostaty i wskazuje na znaczenie rokownicze witaminy D.

Do analizy włączono 7 badań z udziałem blisko 8 tys. chorych. Wyniki wskazują, że wyższe poziomy witaminy D chronią przed śmiercią – na każdy wzrost stężenia witaminy D o 20 nmol/l przypada 9-proc. spadek ryzyka zgonu, z dowolnej przyczyny, nie tylko spowodowanego stricte chorobą nowotworową.

Jest więc witamina D ważnym czynnikiem w diecie mężczyzn z rakiem prostaty. Wyniki te są zgodne z obserwacją, że suplementacja witaminy D przez rok w dawce 4000 j. dziennie wiązała się z poprawą w zakresie ilości pozytywnych biopsji [2] i świadczą o tym, że witamina D może wspierać leczenie raka prostaty.

Źródło

  1. Endocr Connect. 2018 Dec 1;7(12):R294-R303. Circulating vitamin D level and mortality in prostate cancer patients: a dose-response meta-analysis. Song ZY, Yao Q, Zhuo Z, Ma Z, Chen G.
  2. Marshal DT, Savage SJ, Garrett-Mayer E, Keane TE, Hollis BW, Horst RL, Ambrose LH, Kindy MS, Gattoni-Celli S. Vitamin D3 supplementation at 4000 international units per day for one year results in a decrease of positive cores at repeat biopsy in subjects with low-risk prostate cancer under active surveillance. Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism 2012. 97 2315–2324.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s