Włoscy naukowcy w interesujący sposób pokazują, w jaki sposób tymianek – zioło wykorzystywane w krajach basenu Morza Śródziemnego do leczenia chorób układu oddechowego – może wspierać czynność oskrzeli u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. 

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest w Europie najczęściej skutkiem wieloletniego palenia tytoniu (choć wcale nie jest wykluczone, że można na to spokojnie nałożyć wpływ smogu). Dym tytoniowy uszkadza płuca na wiele sposobów, np. zmniejszając powierzchnię wymiany gazowej, ale i uszkadzając nabłonek oskrzeli. Ten zaś ma m.in. za zadanie usuwać zanieczyszczenia i mikroorganizmy i wykorzystuje w tym celu rzęski. To nic innego jak miliardy małych miotełek na powierzchni nabłonka wyściełającego drogi oddechowe, które poruszając się, przesuwają wszelkie niepożądane ciała obce w górę, do jamy gardłowej, gdzie mogą być usunięte za pomocą kaszlu.

Z prac naukowców wiemy, że tymianek zawiera substancje o działaniu przeciwbakteryjnym, ma właściwości przeciwzapalne i już z tych powodów może być wykorzystywany przez osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Jednak najnowse doświadczenie dostarcza kolejnego argumentu. U chorych jak już wiemy drastycznie ograniczony jest mechanizm wymiatana niepożądanych mikroskopijnej wielkości ciał z oskrzeli za pomocą rzęsek. Autorzy omawianej pracy wykazali, że ekstrakt z tymianku aktywuje szlaki sygnałowe w komórkach nabłonka uzyskanego od osób z POChP już po 12 godz. od zaaplikowania, czemu towarzyszy wzmożony ruch rzęsek. To zaś powinno przełożyć się na mniejsze ryzyko zakażeń i mniejszą ilość szkodliwych substancji przedostającą się do dalszych partii układu oddechowego, choć oczywiście wymagane jest precyzyjne zbadanie tego efektu w warunkach klinicznych.

Źródło

Biomed Pharmacother. 2018 Sep;105:1248-1253. Thyme extract increases mucociliary-beating frequency in primary cell lines from chronic obstructive pulmonary disease patients. Nabissi M, Marinelli O, Morelli MB, Nicotra G, Iannarelli R, Amantini C, Santoni G, Maggi F.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s