Wyrównanie niedoboru witaminy D wiązało się ze złagodzeniem objawów atopowego zapalenia skóry.

Atopowe zapalenie skóry to choroba, w której pod wpływem alergenów dochodzi do reakcji zapalnej w obrębie skóry. Często pojawia się u dzieci i może być wywoływana alergenami z pożywienia. W tej chorobie sporo uwagi też poświęca się wpływom umysłu na przebieg reakcji zapalnej. Leczenie polega przede wszystkim na próbach wyeliminowania kontaktu z alergenami oraz stosowania leków hamujących reakcję zapalną i świąd. Ponieważ jednak coraz częściej pisze się o immunomodulującym wpływie witaminy D, również w skórze, zespół naukowców z Meksyku postanowił sprawdzić, czy podawanie tej witaminy pomoże osobom z atopowym zapaleniem skóry.

Dermatolodzy zaprosili więc 65 chorych do badania klinicznego z randomizacją i kontrolą placebo: 33 osoby następnie otrzymywały witaminę D w dawce 5000 j. dziennie, a pozostałe 32 placebo. Wszyscy badani byli poza tym leczeni zgodnie z wytycznymi. Po 3 miesiącach badanie zakończono i przeprowadzono analizę.

Okazuje się, że ciężkość objawów korelowała z poziomem witaminy D we krwi, i to niezależnie od tego, czy była suplementowana, czy nie. Innymi słowy, jeśli dana osoba osiągnęła stężenie ≥20 ng/ml (w dowolny sposób), miała znacznie większe szanse na remisję choroby pod wpływem leków. Chorzy z mniejszym stężeniem witaminy D w 80 proc. mieli natomiast postać z objawami umiarkowanymi do ciężkich – mimo stosowania leków immunosupresyjnych.

Źródło

Int J Dermatol. 2018 Sep 20. Oral vitamin D3 5000 IU/day as an adjuvant in the treatment of atopic dermatitis: a randomized control trial. Sánchez-Armendáriz K, García-Gil A, Romero CA, Contreras-Ruiz J, Karam-Orante M, Balcazar-Antonio D, Domínguez-Cherit J.