Peter Rohdewald, specjalista chemii analitycznej i fitochemii z Uniwersytetu w Münster (Niemcy) na łamach czasopisma „Rejuvenation Research” poświęconego badaniom procesów starzenia i możliwości jego spowalniania lub odwracania, opisuje specyficzne w tym zakresie właściwości wyciągu z kory sosny nadmorskiej.
Kora sosny nadmorskiej jest bogata we flawonoidy i ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co wykazano w licznych badaniach laboratoryjnych. Ekstrakt natomiast ma wielorakie działania, w tym autor wskazuje zwłaszcza, że:
- usprawnia czynność śródbłonka, czyli wewnętrznej błony składającej się z komórek wyściełających naczynia i kontaktujących się z płynącą krwią; optymalna czynność i budowa śródbłonka jest kluczowa dla zapobiegania chorobom układu krążenia, jak nadciśnienie czy miażdżyca i jej powikłania – i takie działania ekstraktu z kory sosny opisuje autor (zwolnienie rozwoju miażdżycy, zmniejszanie ciśnienia i zapobieganie zakrzepicy żylnej)
- zmniejsza stres oksydacyjny
- hamuje agregację płytek krwi
- poprawia wyniki leczenia cukrzycy typu 2 i retinopatii cukrzycowej (jest to powikłanie wieloletniej, źle leczonej cukrzycy i polega na rozległych uszkodzeniach siatkówki prowadzących do ślepoty)
- poprawia niektóre funkcje poznawcze (np. pamięć przestrzenną) u starszych osób
- usprawnia ruchomość stawów w chorobie zwyrodnieniowej stawów i działa przeciwbólowo (na tyle, że zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe)
- osłabia objawy klimakterium
- redukuje objawy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego
- poprawia zdolność wzwodu (w połączeniu z L-argininą) u mężczyzn z zaburzeniami erekcji
- i biorąc to wszystko pod uwagę – może wydłużać czas życia w dobrym zdrowiu, bez poważnych chorób przewlekłych i niesprawności.
Źródło
Rejuvenation Res. 2018 Nov 7. Pleiotropic Effects of French Maritime Pine Bark Extract to Promote Healthy Aging. Rohdewald P.