Choroba zwyrodnieniowa stawów przynosi ból i ograniczenie ruchomości stawów. Jest częstą przyczyną sięgania po leki przeciwbólowe, jednak na fali obaw przed ich działaniami ubocznymi i trendu do wykorzystywania naturalnych substancji coraz więcej chorych interesuje się komplementarnymi metodami. 

Ciekawość tę zaspokoi być może po części artykuł przeglądowy opublikowany w czasopiśmie reumatologicznym „Current Rheumatology Reports”. Autorzy zebrali wiedzę o naturalnych remediach o działaniu przeciwzapalnym, które mają największy potencjał w łagodzeniu dolegliwości związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów. Podkreślają przy tym, że ilość badań naukowych sprawdzających efektywność naturalnych substancji w tej chorobie jest często skąpa i w związku z tym najczęściej można mówić o potencjale, który wciąż wymaga potwierdzenia.

Obok najlepiej chyba przebadanych w chorobie zwyrodnieniowej stawów substancji, glukozaminy i chondroityny, autorzy wskazują na obiecujące właściwości:

  • kurkuminy;
  • ekstraktu z kadzidłowca (Boswellia serrata);
  • ekstraktu z kory sosny nadmorskiej;
  • MSM, czyli metylosulfonylometanu;
  • frakcji olejowych z awokado i soi.

Dostępne badania wskazują, że substancje te mogą istotnie ograniczyć ból, co znajduje odbicie w twardych danych, np. częstości sięgania po leki przeciwbólowe. Warto więc wiedzieć, co można doradzać chorym pragnącym uśmierzać dolegliwości stawowe za pomocą naturalnych środków.

Źródło

Curr Rheumatol Rep. 2018 Sep 19;20(11):72. Natural Products for Promoting Joint Health and Managing Osteoarthritis. Henrotin Y, Mobasheri A