U osób, które po operacji ortopedycznej otrzymywały witaminę C, nasilenie bólu było mniejsze, a efekty leczenia lepsze – wskazują ortopedzi z NDMC Medical College & Hindu Rao Hospital w Delhi (Indie) oraz szpitala uniwersyteckiego w Galway (Irlandia). 

Wyniki swojego badania opublikowali na łamach czasopisma fachowego wydawanego przez Europejskie Towarzystwo Chorób Rąk i Stóp.

Punktem wyjścia była chęć sprawdzenia, czy właściwości antyoksydacyjne i neuromodulacyjne witaminy C przełożą się na odczuwanie bólu. Ból jest procesem wybitnie złożonym i dość trudnym do badania z uwagi na subiektywność odczucia – w odróżnieniu od innych stanów, w bólu nie ma możliwości pomiaru konkretnego związku we krwi, który by korelował z nasileniem bólu. Zamiast tego stosuje się pomoce, np. wizualną skalę analogową, na której osoba badana może zaznaczyć nasilenie bólu i ocenić je w punktach od 1 do 10. Można też sprawdzić, jak dużo leków przeciwbólowych zużywa chory, i to także pozwala szacować nasilenie bólu. Obie te metody zastosowano u pacjentów po urazie kostki lub stopy, którzy wymagali przeprowadzenia operacji ortopedycznej.

Chorych tych podzielono losowo na dwie grupy, z których jedna otrzymywała witaminę C w dawce 500 mg dziennie, druga identycznie wyglądające placebo. Ból w skali wizualnej oraz zużycie leków i funkcjonowanie stawów stopy oceniano podczas wizyt kontrolnych oraz na koniec obserwacji, po 3 miesiącach.

Grupa, której podawano witaminę C, lepiej znosiła trudy rekonwalescencji po zabiegu – już po 2 tygodniach odnotowali mniejszy ból, a pełna analiza wskazała na zmniejszone zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe i lepsze wyniki pod kątem powrotu czynności stopy po 6 tygodniach.

Źródło

Foot Ankle Surg. 2018 May 24. Role of anti-oxidant (vitamin-C) in post-operative pain relief in foot and ankle trauma surgery: A prospective randomized trial. Jain SK, Dar MY, Kumar S, Yadav A, Kearns SR.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s