Guarana, naturalny stymulant z brazylijskiej dżungli, jest kilkukrotnie silniejszy od kawy i te właściwości wykorzystują nie tylko sportowcy, ale też osoby ciężko pracujące fizycznie lub umysłowo. Warto wiedzieć, że nie tylko kofeiną guarana stoi – zawiera także niezwykle korzystne dla zdrowia polifenole identyczne jak w zielonej herbacie – katechinę i epikatechinę. 

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetów w Nicei i Marsylii przeprowadzili badanie naukowe, w którym postanowili sprawdzić, jak różne substancje – węglowodany, kafeina i wyciąg z guarany wpłyną na sportowców, i to nie byle jakich, tylko zawodników pięcioboju nowoczesnego (pięciobój nowoczesny składa się z szermierki, jazdy konnej, pływania, biegu i strzelania z pistoletu).

Zawodnicy przebyli cztery sesje wysiłkowe (40-min bieg na bieżni), w trakcie których podawano jeden z badanych składników albo placebo. Wyniki wskazują, że guarana, czysta kofeina, jak i węglowodany poprawiały czas reakcji i przyspieszały przetwarzanie informacji bezpośrednio po wysiłku, natomiast guarana i kofeina zmniejszały poczucie ciężkości wysiłku.

Te interesujące zjawiska – podsumowują autorzy – powinny zwrócić uwagę sportowców. W wielu dyscyplinach jest niewiele czasu na podjęcie decyzji, a guarana to ułatwia – wiele z kolei osób, nawet na poziomie znacznie niższym niż zawodowcy, podczas uprawiania sportu zmaga się ze zmęczeniem – a te guarana ogranicza na poziomie czystej percepcji.

Źródło

Int J Sports Physiol Perform. 2018 Oct 9:1-26. Effects of Carbohydrate, Caffeine and Guarana on Cognitive Performance, Perceived Exertion and Shooting Performance in High Level Athletes. Pomportes L, Brisswalter J, Hays A, Davranche K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s