Ci, którym nieobcy jest kaszel palacza, mogą przyjąć, że z dużym prawdopodobieństwem zaczęła rozwijać się u nich przewlekła obturacyjna choroba płuc. Jest to wbrew nazwie choroba wielonarządowa, która bierze się z uszkodzenia płuc przez aplikowany wiele lat dym tytoniowy. Choroba ta doprowadza do śmierci, a jeśli dołączy się jeszcze brak witaminy D, proces umierania przyspiesza. 

Takie wnioski można wysnuć z pracy naukowców z uniwersytetów w Helsinkach i Turku (Finlandia). Przeanalizowali oni losy prawie 7000 dorosłych Finów, którym w latach 1978-1980 wykonywano spirometrię i przeprowadzano dokładną ocenę stanu zdrowia w ramach przekrojowego, ogólnokrajowego badania. Po 33 latach autorzy pracy sprawdzili, jak obturacja płuc (czyli zmniejszenie zdolności płuc do zapewniania optymalnego przepływu powietrza) oraz stężenie witaminy D we krwi przekładają się na śmiertelność.

Niedziałające płuca nie tylko nie zapewniają wystarczającej ilości tlenu dla procesów oddychania komórkowego, ale i przekładają się na zaburzenia pracy innych narządów, np. szpiku kostnego czy serca. Choroba w końcowym stadium prowadzi do stałego (i narastającego z upływem czasu) uczucia duszności, które może i zupełnie nie przeraża, gdy jest napisanym słowem, ale staje się dramatyczne, gdy już się pojawi. I co z tego, że konieczność bycia uwiązanym do koncentratora tlenu w ostatnim okresie życia palacza uświadamia szkodliwość papierosów – skoro już jest za późno, czasu cofnąć się nie da.

Niczym zaskakującym nie był więc fakt, że obturacyjna choroba płuc zwiększała ryzyko zgonu. Czyniła to niezależnie od wieku, płci, aktywności fizycznej, masy ciała i nasilenia zapalenia w organizmie. Ciekawa okazała się natomiast obserwacja, że niedostatek witaminy D przekładał się na ryzyko śmierci nawet u osób bez obturacji płuc, choć w stosunkowo niewielkim stopniu – ci z najniższymi wartościami stężenia witaminy D byli zagrożeni o 10% bardziej niż ci z prawidłowymi. Zupełnie inaczej natomiast przedstawia się sytuacja w grupie chorych z obturacją dróg oddechowych – u nich poważny niedobór witaminy D zwiększał ryzyko zgonu prawie dwukrotnie!

Źródło

Eur J Clin Nutr. 2018 Sep 13. Airway obstruction, serum vitamin D and mortality in a 33-year follow-up study. Mattila T, Vasankari T, Rissanen H, Knekt P, Sares-Jäske L, Jääskeläinen T, Heliövaara M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s