Dostępne badania naukowe prowadzone z udziałem kobiet po menopauzie sugerują, że kwasy omega-3 mogą pomóc ograniczyć jeden z uciążliwych objawów: nocne poty.

W okresie okołomenopauzalnym w związku z wygasaniem czynności jajników dochodzi do zmian hormonalnych, które odbijają się m.in. na pracy naczyń krwionośnych. Często dochodzi do nagłego rozkurczu fragmentów sieci naczyniowej, co objawia się pod postacią uderzeń gorąca („wary”), zaczerwienienia twarzy, czy nocnych potów. Objawy te nazywa się „wazomotorycznymi” (od łac. vasa – naczynia). Kobiety szukające naturalnych sposobów zapobiegania tym napadom stosują często zioła zawierające fitoestrogeny (np. czerwoną koniczynę, pluskwicę groniastą, soję), tymczasem jak widać można spróbować wykorzystać dodatkowo suplement o innym mechanizmie działania.

Autorzy omawianej metaanalizy przejrzeli bazy badań medycznych, w których uczestniczyły kobiety po menopauzie doświadczające przykrych objawów wazomotorycznych i które w ramach badania otrzymywały suplementację kwasów omega-3 w celu przyniesienia ulgi. Takich badań przeprowadzono niewiele – zaledwie trzy. Wzięły w nich udział 483 kobiety w wieku 51-55 lat; sprawdzano, jak suplementacja omega-3 wpłynie na dokuczliwe dolegliwości związane z menopauzą. W tych badaniach, które przeanalizowano, omega-3 okazały się istotnie wpływać na jeden z objawów: właśnie zlewne poty w nocy.

Źródło

Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2018 Sep;228:295-302. Effect of omega-3 supplements on vasomotor symptoms in menopausal women: A systematic review and meta-analysis. Mohammady M, Janani L, Jahanfar S, Mousavi MS.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s