Witamina B1 (tiamina) w dużym stężeniu hamuje rozmnażanie komórek raka piersi – wykazali naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie (USA). 

Walka współczesnej medycyny z nowotworami odbywa się na wielu polach. Próbuje się nie tylko zabijać komórki nowotworowe za pomocą chemio- czy radioterapii, ale też pobudzać układ immunologiczny do ich usuwania, uruchamiać w komórkach rakowych proces apoptozy, czyli naturalny program samobójczy, odwracać oporność na leczenie czy wreszcie powstrzymywać podziały komórkowe, aby zatrzymać wzrost guza.

W tym ostatnim procesie pomocna może okazać się witamina B1. Ma ona sporo zalet – łatwo się wchłania, jest nieszkodliwa nawet w dużych stężeniach, ponadto powoduje przesunięcie metabolizmu komórkowego w stronę oddychania mitochondrialnego (tlenowego) zamiast wykorzystywania glikolizy beztlenowej, której skutkiem jest choćby miejscowe zakwaszenie.

W serii eksperymentów autorzy opisywanej pracy wykazali, że wysokie dawki tiaminy powodują zahamowanie rozmnażania komórek raka piersi, zmniejszenie zakwaszenia wynikające z zatrzymania glikolizy beztlenowej i uruchomienia oddychania tlenowego.

Jak zauważają autorzy, takie odkrycia mają duży potencjał do wykorzystania klinicznego  – zahamowanie rozwoju nowotworu może ułatwić chirurgowi jego wycięcie, bo będzie miał do czynienia z mniejszym guzem, może też powstrzymywać tworzenie przerzutów.

Źródło

Molecules. 2018 Jun 16;23(6). The Effects of Thiamine on Breast Cancer Cells. Liu X, Montissol S, Uber A, Ganley S, Grossestreuer AV, Berg K, Heydrick S, Donnino MW.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s