Witamina B1 (tiamina) w dużym stężeniu hamuje rozmnażanie komórek raka piersi – wykazali naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie (USA). 

Walka współczesnej medycyny z nowotworami odbywa się na wielu polach. Próbuje się nie tylko zabijać komórki nowotworowe za pomocą chemio- czy radioterapii, ale też pobudzać układ immunologiczny do ich usuwania, uruchamiać w komórkach rakowych proces apoptozy, czyli naturalny program samobójczy, odwracać oporność na leczenie czy wreszcie powstrzymywać podziały komórkowe, aby zatrzymać wzrost guza.

W tym ostatnim procesie pomocna może okazać się witamina B1. Ma ona sporo zalet – łatwo się wchłania, jest nieszkodliwa nawet w dużych stężeniach, ponadto powoduje przesunięcie metabolizmu komórkowego w stronę oddychania mitochondrialnego (tlenowego) zamiast wykorzystywania glikolizy beztlenowej, której skutkiem jest choćby miejscowe zakwaszenie.

W serii eksperymentów autorzy opisywanej pracy wykazali, że wysokie dawki tiaminy powodują zahamowanie rozmnażania komórek raka piersi, zmniejszenie zakwaszenia wynikające z zatrzymania glikolizy beztlenowej i uruchomienia oddychania tlenowego.

Jak zauważają autorzy, takie odkrycia mają duży potencjał do wykorzystania klinicznego  – zahamowanie rozwoju nowotworu może ułatwić chirurgowi jego wycięcie, bo będzie miał do czynienia z mniejszym guzem, może też powstrzymywać tworzenie przerzutów.

Źródło

Molecules. 2018 Jun 16;23(6). The Effects of Thiamine on Breast Cancer Cells. Liu X, Montissol S, Uber A, Ganley S, Grossestreuer AV, Berg K, Heydrick S, Donnino MW.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s