Chorzy na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), którzy są leczeni silnym lekiem immunosupresyjnym – metotrekstatem, odnoszą istotne korzyści z suplementacji kwasu foliowego.

Takie wnioski przynosi przegląd badań naukowych z udziałem w sumie 700 pacjentów z RZS, w których podawano kwas foliowy lub nie suplementowano tej witaminy.

Co ciekawe, nie jest tak bardzo istotna nawet dawka kwasu foliowego, ile sam fakt, że prowadzona jest suplementacja (wystarczą małe dawki). Konieczność suplementacji wynika z działania metotreksatu, który dzięki blokowaniu działania kwasu foliowego uniemożliwia syntezę kwasów nukleinowych i w ten sposób hamuje rozmnażanie szybko dzielących się komórek układu immunologicznego; ale może wywoływać też skutki uboczne. Te wynikają z tego, że podobne działanie leku zachodzi w innych komórkach, co prawda mniej wrażliwych na zahamowanie ich podziałów, ale przecież nie obojętnych.

Przegląd danych naukowych wskazuje, że wpływ kwasu foliowego jest na tyle istotny, że dzięki suplementacji trzy razy mniej pacjentów musi zrezygnować z leczenia z powodu uciążliwych objawów. Uzupełnianie kwasu foliowego w trakcie leczenia metotreksatem zmniejsza częstość skutków ubocznych pod postacią:

  • uszkodzenia wątroby (przejawiającego się wzrostem aktywności enzymów wątrobowych) – tu zagrożenie jest kilkukrotnie mniejsze!;
  • objawów ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymiotów);
  • obserwowano też tendencję do mniejszego narażenia na owrzodzenia jamy ustnej, choć nie osiągnęła ona istotności statystycznej.

Dawka kwasu foliowego ≥25 mg tygodniowo i ≤10 mg tygodniowo działały podobnie. Przesłanie brzmi więc: nie zapomnij o tej ważnej suplementacji!

Źródło

J Clin Rheumatol. 2018 Jul 2. Folate Supplementation for Methotrexate Therapy in Patients With Rheumatoid Arthritis: A Systematic Review. Liu L, Liu S, Wang C, Guan W, Zhang Y, Hu W, Zhang L, He Y, Lu J, Li T, Liu X, Xuan Y, Wang P.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s