Masz zły nastrój i zajadasz stresy, chcesz schudnąć, ale nijak nie możesz? Możesz się prosto wspomóc jednym suplementem, który pomaga i na jedno, i na drugie. Ale uważaj: efektu jojo nie unikniesz bez gruntownej zmiany stylu życia.

Cudownego środka na chudnięcie bez zmiany diety i ruszenia się z domu jak nie było, tak nie ma. Ale jeśli próbujesz, tylko czujesz, że nie ma nadziei, przełamanie pierwszej bariery i uzyskanie pierwszych efektów mogą ułatwić kwasy omega-3.

W czasopiśmie fachowym wydawanym przez Europejskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego i Metabolizmu opublikowano niedawno pracę naukową, w ramach której sprawdzono, jak zadziała suplementacja omega-3 na kobiety z depresją i współistniejącą otyłością, które już stosują dietę odchudzającą. Rezultaty porównano z placebo.

Sześćdziesiąt pięć uczestniczek z BMI ≥ 25 przez 12 tygodni otrzymywało codziennie 6 kapsułek zawierających 180 mg EPA (kwas eikozapentaenowy) lub 120 mg DHA (kwas dokozaheksaenowy) – po dwie z każdym głównym posiłkiem (grupa kontrolna otrzymywała identycznie wyglądające i smakujące kapsułki z placebo). Badacze oceniali skład ciała i nastrój mierzony w Skali Depresji Becka przed rozpoczęciem badania, następnie co 2 tygodnie i miesiąc po zakończeniu eksperymentu.

W grupie kobiet, które otrzymywały kwasy omega-3, stwierdzono większą redukcję objawów depresji i redukcję wagi o średnio 3 kg (w porównaniu z 1,16 kg w grupie placebo). Po zakończeniu suplementacji jednak w obu grupach pojawił się efekt jojo.

Ciekawe, co byłoby, gdyby suplementacja omega-3 trwała dłużej, być może efekt odchudzający utrzymałby się – tego jednak dowiemy się już z kolejnych badań.

Źródło

Clin Nutr ESPEN. 2018 Jun;25:37-43. Omega-3 supplementation effects on body weight and depression among dieter women with co-morbidity of depression and obesity compared with the placebo: A randomized clinical trial. Keshavarz SA, Mostafavi SA, Akhondzadeh S, Mohammadi MR, Hosseini S, Eshraghian MR, Chamari M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s