To jest idea, przy której powinno stać ostrzeżenie: nie próbujcie tego w domu! Jest jednak arcyciekawym przykładem na kreatywność naukowców poszukujących nowatorskich metod leczenia nowotworów. Japończycy postanowili podawać bakterie probiotyczne… dożylnie. 

U podstaw pomysłu badaczy z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Teikyo Heisei w Tokio leży kilka zjawisk:

  1. bifidobakterie nie wytwarzają endotoksyn, nie ma więc ryzyka wstrząsu septycznego po ich wstrzyknięciu do krwi;
  2. mikronaczynia w utkaniu nowotworowym mają w ścianach otwory o średnicy nano- i mikrometrów, przez które mogą się przedostać bakterie;
  3. bifidobakterie są organizmami obligatoryjnie beztlenowymi, czyli wymagają do życia i rozwoju środowiska pozbawionego tlenu;
  4. z uwagi na dynamiczny wzrost i metabolizm nowotwór pochłania spore ilości tlenu, przez co w jego obrębie panuje niedobór tlenu, i tworzy się środowisko, w którym mogą przetrwać beztlenowe bifidobakterie (co jest niemożliwe w innych, stosunkowo bogatych w tlen tkankach).

Naukowcy sprawdzili, że po dożylnym podaniu bifidobakterie faktycznie osiadają w obszarach guza objętych niedoborem tlenu, a wytwarzane przez nie białka powodują obumieranie komórek rakowych. Kolejnym krokiem było wzmocnienie tego efektu poprzez modyfikację genetyczną bakterii – wprowadzenie genu kodującego przeciwciało sprzężone z lekiem zabijającym komórki nowotworowe. Takie „superbifidobakterie” produkują przeciwciało, które przyłącza się do receptorów obecnych w dużych ilościach na komórkach nowotworu, a przyłączona doń toksyna skutecznie te komórki uśmierca.

W ramach eksperymentu wykazano, że taki sposób zwalczania nowotworu istotnie hamuje jego wzrost i rodzi nadzieje na opracowanie nowej metody leczenia onkologicznego. Daleko jednak wciąż do wykorzystania tego sposobu w leczeniu ludzi, wiele testów jeszcze musi zostać przeprowadzonych, jednak potencjał nowej metody wydaje się wielce intrygujący.

Źródło

Yakugaku Zasshi. 2018;138(7):923-930. [Development of an Anticancer Therapy Using Recombinant Bifidobacterium as a New Drug Delivery System (DDS)]. Taira Y, Taira I, Nisikawa T, Ishida I.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s