Warto polubić czosnek. Wśród licznych jego właściwości zdrowotnych (patrz Czosnek, naturalny antybiotyk…) jest i działanie antynowotworowe. Wedle najnowszej pracy zespołu naukowców z Chin i USA osoby, w których kuchni czosnek jest częstym gościem, rzadziej zapadają na raka przełyku – nawet jeśli piją alkohol lub palą tytoń.

Ta ostatnia informacja jest stosunkowo nowa – o ile informacje o związku czosnku z zapobieganiem rakowi przełyku pojawiały się w prasie naukowej, to nie było wiadomo, czy przeciwdziała szkodliwemu wpływowi papierosów i alkoholu.

Autorzy przeprowadzili duże badanie kliniczno-kontrolne z udziałem blisko 3000 chorych na raka przełyku i 8000 zdrowych osób, stanowiących grupę kontrolną. Wszystkich przepytano na okoliczność diety, używek i oczywiście – spożycia czosnku. W analizie statystycznej potwierdzono ogólnie znaną prawdę – że zarówno alkohol, jak i palenie tytoniu zwiększają ryzyko zachorowania – etanol o 35%, palenie o 75%, przy czym im stosowane są z większym zaangażowaniem (dłużej, więcej), tym ryzyko większe. Natomiast czosnek spożywany przynajmniej raz w tygodniu zmniejszał ryzyko raka przełyku o ok. 30%. I tu także efekt okazał się zależeć od dawki, tzn. im więcej czosnku, tym lepiej. Co jednak wykazano po raz pierwszy, to że czosnek redukował do pewnego stopnia szkodliwy wpływ karcynogenów (mniej więcej o jedną czwartą-jedną piątą).

Czosnek – konkludują autorzy – ma potencjał jako antyrakowa interwencja żywieniowa, zwłaszcza w grupie osób dużo palących i pijących.

Źródło

Eur J Cancer Prev. 2018 Jul 11. Consumption of garlic and its interactions with tobacco smoking and alcohol drinking on esophageal cancer in a Chinese population. Jin ZY, Wallar G, Zhou JY, Yang J, Han RQ, Wang PH, Liu AM, Gu XP, Zhang XF, Wang XS, Su M, Hu X, Sun Z, Li G, Mu LN, Lu QY, Liu X, Li LM, He N, Wu M, Zhao JK, Zhang ZF.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s