Znów sprawdza się stara medyczna zasada – we wczesnym stadium raka dostępne opcje leczenia (i ich skuteczność) są znacznie większe niż w zaawansowanym. Japońscy specjaliści chirurgii klatki piersiowej postanowili zweryfikować w praktyce obserwacje, że niedrobnokomórkowy rak płuca wiąże się z gorszym przeżyciem, jeśli chory ma niskie stężenie witaminy D we krwi. 

Takie wyniki są atrakcyjne, ale nie muszą zawsze wskazywać na związek przyczynowo-skutkowy – dla przykładu otyłość zwiększa ryzyko zawału, ale i powoduje rozstępy skóry – można by więc wysnuć pochopny wniosek, że rozstępy są przyczyną zawału serca, a tak przecież nie jest. Dlatego wyniki badań obserwacyjnych sprawdza się za pomocą badań interwencyjnych – i tak właśnie zrobiono.

Chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca (155 osób) podzielono na dwie grupy – w jednej stosowano suplement witaminy D w dawce 1200 j. dziennie, w drugiej placebo. Podawano je przez rok od czasu operacji wycięcia guza, ale badanie trwało przeszło 3 lata.

W tym czasie 40 uczestników doszło do wznowy, a 24 zmarło. Początkowo nie stwierdzono, by witamina D w jakikolwiek sposób wpływała na przeżycie lub ryzyko wznowy choroby nowotworowej. Ani jedno, ani drugie nie różniło się w stosunku do placebo. Jednak gdy sprawdzono specyficzną podgrupę: chorych z wczesnym stadium raka gruczołowego z niedoborem witaminy D, tu suplementacja witaminy D miała wyraźną przewagę – prawie dwukrotnie zmniejszyła ryzyko wznowy i częstość zgonów.

Źródło

Clin Cancer Res. 2018 Jul 17. Vitamin D Supplementation and Survival of Patients with Non-small Cell Lung Cancer: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Akiba T, Morikawa T, Odaka M, Nakada T, Kamiya N, Yamashita M, Yabe M, Inagaki T, Asano H, Mori S, Tsukamoto Y, Urashima M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s