Dermatolodzy poszukują nowych, skutecznych leków na trądzik, bo te obecnie stosowane dalekie są od doskonałości: mogą nadmiernie wysuszać skórę, podrażniać ją, przebarwiać, czy prowadzić do selekcji bakterii opornych na antybiotyki. Jedną z badanych opcji jest liposomalna chlorofilina sodowo-miedziowa. Zespół amerykańskich naukowców opublikował rezultaty jej stosowania u kobiet dotkniętych trądzikiem. 

Wybór chlorofiliny podyktowany był długim doświadczeniem w leczeniu ran z pomocą chlorofilu, a także działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. W badaniu wzięły udział 24 kobiety w wieku 25-45 lat, z trądzikiem o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Podczas pierwszej wizyty uczestniczki poddawano szczegółowym oględzinom, z dokładnym opisaniem ilości i nasilenia zmian trądzikowych, prowadzono też szczegółową dokumentację fotograficzną. Następnie zalecano stosowanie dwa razy dziennie zestawu przeciwtrądzikowego, który składał się z toniku do twarzy, kremu zawierającego 2% kwas salicylowy oraz żelu z liposomalną chlorofiliną sodowo-miedziową. Kolejne wizyty odbywały się po 2, 4 i 8 tygodniach.

U uczestniczek badania stwierdzono poprawę w zakresie liczby krost, zamkniętych zaskórników, zmian objętych zapaleniem i wolnych od zapalenia, gładkości skóry, jednolitości jej koloru, a także koloru zmian trądzikowych i ich wielkości. Nie zmieniło się natomiast: nasilenie rumienia, suchość skóry, obrzęk, nasilenie pieczenia, świądu. Większość kobiet uznała, że leczenie przyniosło korzyści pod względem m.in. napięcia skóry, jej miękkości, a także ilości zmarszczek i przebarwień.

Sami autorzy zwracają uwagę, że ich badanie nie jest w stanie wskazać, czy zadziałała chlorofilina, czy kwas salicylowy – jednak w odróżnieniu od typowego leczenia opartego na tym ostatnim, sprawdzany przez nich zestaw antytrądzikowy nie powodował wysuszenia skóry ani jej podrażnienia. Warto zauważyć, że przynajmniej część z obserwowanych korzystnych zmian ewidentnie była związana z efektem przeciwstarzeniowym, o który trudno posądzać kwas salicylowy.

Źródło

J Clin Aesthet Dermatol. 2018 Jun;11(6):46-51. Efficacy and Tolerability of an Acne Treatment Regimen with Antiaging Benefits in Adult Women: A Pilot Study. Jiang LI, Hino PD, Parker L, Stephens TJ, Mccook J, Gotz V.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s