Tak to wygląda w zespole pozakrzepowym, przynajmniej sądząc po wynikach przeglądu systematycznego autorstwa Cochrane Collaboration. Instytucja ta jest ultrakrytycznie nastawiona do danych z prac naukowych i regularnie publikuje bardzo krytyczne analizy aktualnego stanu wiedzy, oceniając jednak przede wszystkim poprawność przeprowadzenia badań i wysnuwanych wniosków. Ich wnioski o opatrunkach stosowanych w leczeniu niewydolności żylnej nie są zbyt optymistyczne: dobrych danych jest mało, najwięcej wskazuje, że gojenie przyspieszają opatrunki nasączone srebrem.

Niewydolność żylna to nie tylko żylaki, ale też – w dalszych stadiach – zakrzepica żył, zapalenie, zespół pozakrzepowy, czyli rozległe, trudno gojące się rany – na dodatek nawracające. Autorzy najnowszego przeglądu skupili się na ocenie skuteczności różnych środków aplikowanych miejscowo, bezpośrednio na rany, pod kątem przyspieszania leczenia. Nie brali zatem pod uwagę terapii kompresyjnej, przeszczepiania skóry, leczenia ujemnym ciśnieniem, czynnikami wzrostu, larw owadów (sic! takie metody również się wykorzystuje), laseroterapii ani ultradźwięków.

Autorzy wielokrotnie zastrzegają, że przeprowadzone badania nie były wysokiej jakości, w związku z czym analiza wyników powinna być bardzo ostrożna. Analiza 59 randomizowanych badań klinicznych z udziałem łącznie przeszło 5 tys. osób wskazała, że największe szanse skuteczności dotyczą opatrunków srebrowych oraz sukralfatu, z tym że na ten ostatni wskazuje zaledwie jedno małe badanie. Srebro wydaje się przyspieszać gojenie w porównaniu z wszystkimi innymi rodzajami opatrunków i to prawie dwuipółkrotnie. Co do innych środków, w zasadzie nie można nawet powiedzieć, że przyspieszają gojenie.

Warto podkreślić natomiast, że autorzy skupili się na szybkości gojenia, która jest jedynym wartym uwagi parametrem z punktu widzenia chorego. I tu srebro wydaje się królować.

Źródło

Cochrane Database Syst Rev. 2018 Jun 15;6:CD012583. Dressings and topical agents for treating venous leg ulcers. Norman G, Westby MJ, Rithalia AD, Stubbs N, Soares MO, Dumville JC.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s