Kanadyjczycy – specjaliści kinezjologii, immunologii i mikrobiologii – przestestowali hipotezę, że prebiotyk może pomóc w stłuszczeniu wątroby. I wychodzi, że może. 

To będzie mam nadzieję ciekawy tekst dla tych, co zastanawiają się, po co do błonnika lub liofilizowanych bakterii dołącza się fruktooligosacharydy. Czyli prebiotyki. Pamiętajmy, że połączenie probiotyku z prebiotykiem nazywa się synbiotykiem.

Hipoteza wzięła się z obserwacji, że za nieprawidłowe gromadzenie tłuszczu w wątrobie u osób z cukrzycą czy otyłością odpowiada w jakimś stopniu zaburzenie składu flory jelitowej. Poszukiwanie nowych skutecznych metod leczenia bierze się oczywiście z tego, że stłuszczenie wątroby obojętne dla zdrowia nie jest – choroba może postępować, prowadząc do zapalenia wątroby, włóknienia i marskości. Naukowcy postanowili więc sprawdzić, czy wsparcie dobroczynnej flory jelitowej za pomocą fruktooligosacharydu przełoży się na wątrobę.

W badaniu wzięło udział 14 osób z potwierdzonym w biopsji wątroby niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby. Część otrzymywała oligofruktozę w dawce 8 g dziennie przez 12 tygodni, a następnie dwa razy więcej przez 24 tygodnie, druga część placebo, ale dobrane pod względem wartości kalorycznej.

U osób otrzymujących prebiotyk po zakończeniu badania w powtórnej biopsji stwierdzono poprawę obrazu histologicznego i zmniejszenie stłuszczenia. Równolegle obserwowano wzrost ilości Bifidobacterium i redukcję niektórych chorobotwórczych Clostridium. Autorzy zwracają uwagę, że zmiany te zaszły niezależnie od zmiany masy ciała badanych (jest to o tyle ważne, że schudnięcie również może poprawiać przebieg choroby, a widzimy, że prebiotyk zadziałał nawet u tych osób).

Godny komentarza jest jeszcze jeden aspekt omawianego badania – czas, przez jaki przyjmowano prebiotyk. W dzisiejszych czasach ludzie często oczekują natychmiastowego wyzdrowienia, a tymczasem jak widać w temacie prebiotyków trzeba nastawić się na działanie zdecydowanie długofalowe.

Źródło

Eur J Nutr. 2018 May 19. Histological improvement of non-alcoholic steatohepatitis with a prebiotic: a pilot clinical trial. Bomhof MR, Parnell JA, Ramay HR, Crotty P, Rioux KP, Probert CS, Jayakumar S, Raman M, Reimer RA.