W chorobie nowotworowej, nawet u pacjentów po przebytym leczeniu, stosunkowo częstym i kłopotliwym problemem zdrowotnym jest wyczerpanie – fizyczne, psychiczne i wypalenie emocjonalne, obejmowane wspólną nazwą „zmęczenia nowotworowego”. Oprócz leków można próbować wykorzystać różne rodzaje diety i suplementy diety, które pomagają przezwyciężyć to dokuczliwe odczucie. Brazylijscy naukowcy sprawdzili, które z nich są stosowane najczęściej i z najlepszym skutkiem przez kobiety z rakiem piersi.

Autorzy omawianej pracy przejrzeli dostępne badania z udziałem takich chorych, w których badano wpływ diety i suplementów na poziom zmęczenia. O dziwo, nie przeprowadzono ich zbyt wiele – naukowcy zidentyfikowali ich zaledwie osiem, choć z udziałem łącznie blisko 1000 kobiet z rakiem piersi.

Analiza wskazała, że najczęściej w celu redukcji zmęczenia nowotworowego stosowane były takie suplementy jak guarana, acetylo-L-karnityna oraz koenzym Q10. Autorzy po analizie diety wskazali natomiast, że w leczeniu omawianego stanu z powodzeniem można wykorzystywać ekstrakty z guarany, wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3 oraz nieprzetworzoną żywność, warzywa i owoce.

Źródło

Breast Cancer Res Treat. 2018 Jun 18. Dietary supplements and fatigue in patients with breast cancer: a systematic review. Pereira PTVT, Reis AD, Diniz RR, Lima FA, Leite RD, da Silva MCP, Guerra RNM, de Moraes Vieira ÉB, Garcia JBS.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s