Witamina D stosowana w okresie ciąży to mniejsze ryzyko urodzenia dziecka hipotroficznego, czyli zbyt małego w stosunku do wieku ciążowego, a także mniejsze ryzyko śmierci płodu. Takie wyniki przynosi metaanaliza przeprowadzona przez naukowców z McGill University oraz Uniwersytetu w Montrealu (Kanada).

Do metaanalizy włączono dane z 24 badań klinicznych z udziałem w sumie blisko 5500 kobiet w ciąży. Autorzy postanowili sprawdzić, jak suplementacja witaminy D w okresie ciąży przekłada się na przebieg samej ciąży i zdrowie dzieci po urodzeniu. Ryzyko śmierci płodu czy małej masy urodzeniowej witamina D zmniejszała o ok. 30 proc., ale jak się można było spodziewać, analiza statystyczna przyniosła więcej ciekawych rezultatów.

Dzieci matek, które suplementowały witaminę D w ciąży, rzadziej również rodziły się z wadami wrodzonymi, miały większe stężenie wapnia we krwi, a jeśli chodzi o masę ciała, to ich przewaga wobec rówieśników, których matki nie suplementowały witaminy D, utrzymywała się wiele miesięcy i widoczna była nawet pod koniec 1 roku życia.

Co ciekawe, analiza wskazała, że za obserwowane korzyści odpowiadały dawki witaminy D rzędu 2000 j.m. dziennie i mniejsze, natomiast większe dawki nie przynosiły dalszych lepszych rezultatów.

Źródło

JAMA Pediatr. 2018 May 29. Association Between Vitamin D Supplementation During Pregnancy and Offspring Growth, Morbidity, and Mortality: A Systematic Review and Meta-analysis. Bi WG, Nuyt AM, Weiler H, Leduc L, Santamaria C, Wei SQ.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s