Znieczulenie ogólne choć generalnie bezpieczne (a często nieuniknione), nie jest bynajmniej obojętne dla funkcjonowania organizmu, zwłaszcza układu nerwowego. Znieczulenie ogólne zwiększa ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych, czemu można próbować zapobiegać – a włoscy naukowcy z Mediolanu i Pizy udowadniają, że całkiem przydatny będzie tu sok z jagód.

W ich badaniu wzięło udział 26 pacjentów, którzy przeszli poważną operację chirurgiczną i którzy otrzymywali albo placebo, albo 500 mg soku z jagód przez 14 dni. Wszystkich uczestników w okresie okołooperacyjnym poddawano testom neuropsychologicznym.

W grupie kontrolnej (otrzymującej placebo) po operacji stwierdzono istotne zaburzenia kilku wymiarów funkcji poznawczych związanych z pamięcią i uwagą. W grupie otrzymującej suplementację nie dość, że wszystkie wskaźniki różniły się istotnie, to nie odbiegały od tych zmierzonych przed zabiegiem.

Autorzy uznają, że sok z borówek – działający neuroprotekcyjnie – jest w stanie zapobiegać zaburzeniom poznawczym wywoływanym przez znieczulenie ogólne.

Źródło

Minerva Anestesiol. 2018 May 30. Post-operative cognitive dysfunction and short-term neuroprotection from blueberries: a pilot study. Traupe I, Giacalone M, Agrimi J, Baroncini M, Pomé A, Fabiani D, Danti S, Timpano Sportiello MR, Lionetti V, Giunta F, Forfori F.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s