Znieczulenie ogólne choć generalnie bezpieczne (a często nieuniknione), nie jest bynajmniej obojętne dla funkcjonowania organizmu, zwłaszcza układu nerwowego. Znieczulenie ogólne zwiększa ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych, czemu można próbować zapobiegać – a włoscy naukowcy z Mediolanu i Pizy udowadniają, że całkiem przydatny będzie tu sok z jagód.

W ich badaniu wzięło udział 26 pacjentów, którzy przeszli poważną operację chirurgiczną i którzy otrzymywali albo placebo, albo 500 mg soku z jagód przez 14 dni. Wszystkich uczestników w okresie okołooperacyjnym poddawano testom neuropsychologicznym.

W grupie kontrolnej (otrzymującej placebo) po operacji stwierdzono istotne zaburzenia kilku wymiarów funkcji poznawczych związanych z pamięcią i uwagą. W grupie otrzymującej suplementację nie dość, że wszystkie wskaźniki różniły się istotnie, to nie odbiegały od tych zmierzonych przed zabiegiem.

Autorzy uznają, że sok z borówek – działający neuroprotekcyjnie – jest w stanie zapobiegać zaburzeniom poznawczym wywoływanym przez znieczulenie ogólne.

Źródło

Minerva Anestesiol. 2018 May 30. Post-operative cognitive dysfunction and short-term neuroprotection from blueberries: a pilot study. Traupe I, Giacalone M, Agrimi J, Baroncini M, Pomé A, Fabiani D, Danti S, Timpano Sportiello MR, Lionetti V, Giunta F, Forfori F.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s