Nawet krótkotrwała suplementacja cynamonu zmniejsza ryzyko metaboliczne u kobiet z zespołem policystycznych jajników i może się okazać przydatna w leczeniu tej choroby i jej powikłań.

Celem badania, które przynosi takie wyniki, była ocena wpływu cynamonu na kontrolę glikemii, profil lipidowy i poziom adiponektyny u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Innymi słowy, analizowano, jak zmieni się metabolizm cukrów i tłuszczów pod wpływem suplementacji cynamonu. Ma to w tej chorobie znaczenie szczególne, nie jest bowiem znana jej bezpośrednia przyczyna, wiadomo natomiast, że ma związek z zaburzeniem metabolizmu węglowodanów i wydzielania insuliny.

W ramach badania badano 84 kobiety z zespołem policystycznych jajników i nadwagą bądź otyłością. Połowa otrzymywała placebo, druga połowa suplementację cynamonu (500 mg co 8 godz.) przez 8 tyg. Sprawdzano stężenie glukozy na czczo, masę ciała i makroskładniki w siecie.

Cynamon po porównaniu z placebo spowodował spadek stężenia glukozy na czczo, poprawę wydzielania insuliny, poprawę wrażliwości tkanek na insulinę, zmniejszenie stężenia cholesterolu i jego frakcji LDL, wzrost HDL, spadek triglicerydów i – co szczególnie istotne – zmniejszenie masy ciała w stosunku do wyjściowej. To właśnie schudnięcie często zalecają ginekolodzy kobietom z zespołem policystycznych jajników, którym zależy na zajściu w ciążę, i to jest najtrudniejsza zmiana do przeprowadzenia w ich życiu.

Źródło

Asia Pac J Clin Nutr. 2018;27(3):556-563. Cinnamon improves metabolic factors without detectable effects on adiponectin in women with polycystic ovary syndrome. Borzoei A, Rafraf M, Asghari-Jafarabadi M.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s