Historia polikozanolu toczy się niczym akcja niezłego filmu sensacyjnego. Został opracowany w latach 90. ub. w. na Kubie i tam według niektórych źródeł uważany jest za cudowny lek na wszystko. Polikozanol to mieszanina długołańcuchowych alkoholi uzyskiwanych początkowo z trzciny cukrowej, a później także z wosku pszczelego i wosków roślinnych. Jest wykorzystywany jako lek na regulację cholesterolu. 

Badania prowadzone w kubańskich ośrodkach dowodziły jego korzystnego wpływu na profil lipidowy, czyli frakcje cholesterolu we krwi – co sprawiło, że w obu Amerykach był szeroko reklamowany jako suplement diety przyczyniający się do zdrowia sera i naczyń.

Problem w tym, że poza Kubą ciężko było uzyskać podobne wyniki, które świadczyłyby o korzystnym wpływie polikozanolu. Powtarzalne było głównie to, że nie szkodzi, natomiast duży cios zadała jego legendzie opublikowana przed 10 laty praca niemieckich naukowców, którzy nie zaobserwowali, by – niezależnie od dawki – miał przewagę nad placebo [1].

Tymczasem w bieżącym roku pojawiły się już dwie prace naukowe, które pokazują, że polikozanol nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Jedna z nich to metaanaliza dostępnych badań naukowych, która potwierdza, że polikozanol ma właściwości obniżające poziom cholesterolu [2], choć jej autorzy zauważyli, że dane z Kuby znacznie odbiegają od wyników badań z reszty świata. Kolejne badanie przeprowadzono jednak w Korei Płd. i tu wyniki są dla polikozanolu więcej niż optymistyczne.

Koreańczycy podeszli do zagadnienia kompleksowo: nie tylko przeprowadzili badanie kliniczne z udziałem ludzi, ale i w stosunkowo licznych testach przestudiowali charakterystykę biochemiczną krwi pobranej od uczestników, poszukując oznak działania polikozanolu.

W badaniu brały udział kobiety z rozpoznaniem stanu przednadciśnieniowego, czyli zagrożone nadciśnieniem tętniczym (ich ciśnienie tętnicze było większe niż 120/80, ale mniejsze niż 140/90 mmHg). Polikozanol (10 mg dziennie) lub placebo podawano przez 8 tygodni. Po tym czasie stwierdzono, że:

  • polikozanol zwiększał aktywność antyoksydacyjną osocza;
  • w grupie otrzymującej polikozanol zmniejszyło się stężenie cholesterolu i triglicerydów oraz zwiększyło stężenie HDL, czemu towarzyszyła zmiana aktywności białka przenoszącego estry cholesterolu (białko to bierze udział w przekształcaniu poszczególnych lipoprotein);
  • zmniejszyła się ilość utlenionych cząsteczek LDL (tzw. ox-LDL, uważane za wyjątkową podfrakcję cholesterolu o bardzo silnym potencjale miażdżycorodnym);
  • poprawiły się funkcje antymiażdżycowe HDL, czyli cząsteczek odbierających cholesterol z tkanek obwodowych i transportujących go do wątroby, co zdaniem autorów może przełożyć się na hamowanie procesów starzenia i zapobieganie nadciśnieniu oraz udarom mózgu
  • dodatkowo u kobiet przyjmujących polikozanol (ale nie w grupie placebo) stwierdzono redukcję tkanki tłuszczowej, głównie trzewnej (o 12 proc.).

 

Źródła

  1. JAMA. 2006 May 17;295(19):2262-9. Effect of policosanol on lipid levels among patients with hypercholesterolemia or combined hyperlipidemia: a randomized controlled trial. Berthold HK, Unverdorben S, Degenhardt R, Bulitta M, Gouni-Berthold I.
  2. Mol Nutr Food Res. 2018 Jan;62(1). Efficacy and safety of sugarcane policosanol on dyslipidemia: A meta-analysis of randomized controlled trials. Gong J, Qin X, Yuan F, Hu M, Chen G, Fang K, Wang D, Jiang S, Li J, Zhao Y, Huang Z, Dong H, Lu F.
  3. Oxid Med Cell Longev. 2018 Apr 16;2018:4809525. Consumption of Cuban Policosanol Improves Blood Pressure and Lipid Profile via Enhancement of HDL Functionality in Healthy Women Subjects: Randomized, Double-Blinded, and Placebo-Controlled Study. Cho KH, Kim SJ, Yadav D, Kim JY, Kim JR.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s