Zauważmy, że pytanie nie brzmi: „czy?”, tylko „jak?”. Amerykańscy autorzy postanowili podsumować, co wiemy na temat mechanizmów działania tego metalu w układzie nerwowym, ze szczególnym zwróceniem uwagi na objawy depresyjne.
Cynkiem i jego znaczeniem ochronnym w depresji zainteresowano się około 30 lat temu. Początkowo prowadzono badania obserwacyjne na zwierzętach, potem sprawdzano korelację między cynkiem i nastrojem u ludzi, wreszcie zaczęto prowadzić badania interwencyjne – czyli sprawdzano, jak suplementacja cynku wpłynie na nastrój: zmniejszy objawy depresji czy nie. Z badań wyłonił się ciekawy obraz – cynk poprawia do pewnego stopnia depresyjny nastrój, i to bardziej u kobiet niż u mężczyzn, ale co ciekawe: wzmacnia efekt działania klasycznego leczenia przeciwdepresyjnego. I nie wystarcza cynk w preparatach wielowitaminowych, co wskazuje, że w depresji dawka musi być odpowiednio większa.
Do mechanizmów potencjalnego działania cynku w depresji autorzy zaliczają przede wszystkim:
- zdolność do regulowania przez cynk neurotransmisji, czyli wydzielania przez neurony substancji przekazujących sygnały do innych komórek nerwowych;
- wykorzystywanie przez neurony samego cynku jako neurotransmitera;
- zmniejszanie wydzielania kortyzolu, czyli wpływ na komponentę hormonalną depresji;
- wykorzystywanie cynku w procesie wytwarzanie serotoniny, zwanej „hormonem szczęścia”;
- aktywację przez cynk tych samych genów, które aktywują niektóre z leków przeciwdepresyjnych;
- działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne cynku (najnowsze teorie łączą powstawanie depresji z mikrostanem zapalnym w mózgu);
- blokowanie działania receptora NMDA i hamowanie syntezy tlenku azotu w komórkach nerwowych.
Autorzy zwracają uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt suplementacji cynku: duża dawka cynku wiąże się z ryzykiem zubożenia zasobów miedzi, której niewielkie ilości są nam niezbędne, dlatego osoby suplementujące cynk w dużej dawce powinny zadbać również o źródło miedzi.
Źródło
Nutrients. 2018 May 9;10(5). Zinc, Magnesium, Selenium and Depression: A Review of the Evidence, Potential Mechanisms and Implications. Wang J, Um P, Dickerman BA, Liu J.