Z danych medycznych uzyskanych od 25 tysięcy uczestników amerykańskiego badania populacyjnego National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) wynika, że im więcej cynku w diecie, tym mniejsze ryzyko rozpoznania hiperurykemii, czyli nadmiaru kwasu moczowego we krwi. 

Hiperurykemia, czyli stężenie kwasu moczowego przekraczające 7 mg/dl, sama w sobie nie jest szczególnie groźna, ale wymaga zdecydowanej interwencji, jeśli wywoła zapalenie stawu. Kwas moczowy może się bowiem odkładać w postaci kryształów w stawach, powodując objawy takie jak ból, zaczerwienie i obrzęk – choroba ta jest znana pod staropolską nazwą „podagra”, a obecnie nosi nazwę dny moczanowej. Tymczasem mało osób wie, że hipeurykemia to stan wybitnie zależny od diety i że kwas moczowy można obniżyć, rezygnując z podrobów, mięsa i alkoholu.

Wyrzeczenia są jednak trudną rzeczą, o czym doskonale wiedzą wszyscy, którzy próbowali się odchudzić, zwłaszcza jeśli czynili to wiele razy. Pewne składniki żywieniowe przychodzą tu z pomocą. Wedle najnowszego badania jednym z nich może być właśnie cynk.

Analiza statystyczna wskazała, że osoby spożywające największe ilości cynku (więcej niż 18 mg dziennie) chorowały na hiperurykemię o 20 proc. rzadziej niż ci, którzy przyjmowali tego pierwiastka najmniej. Nawet jednak 10 mg cynku dziennie już wykazywało działanie ochronne, i to wcale niewiele słabsze.

Osoby z podniesionym kwasem moczowym powinna ucieszyć i druga wiadomość: niedawno opublikowano pracę, w której wykazano, że na hiperurykemię wpływa także zawartość witaminy C w diecie, a konkretnie – stosunek fruktozy do tejże witaminy. Mniej cukru, więcej witamin i minerałów zatem, i co za tym idzie – więcej warzyw, mniej owoców. I mniej mięsa, podrobów i alkoholu – warto zapamiętać te proste zasady, bo przydadzą się nie tylko w profilaktyce hiperurykemii, ale i mnóstwa innych chorób.

Źródła

Nutrients. 2018 May 5;10(5). Association between Dietary Zinc Intake and Hyperuricemia among Adults in the United States. Zhang Y, Liu Y, Qiu H.

J Nutr. 2018 Mar 1;148(3):419-426. The Dietary Fructose:Vitamin C Intake Ratio Is Associated with Hyperuricemia in African-American Adults. Zheng Z et al.