Działanie przeciwbakteryjne rokitnika można z powodzeniem wykorzystywać w stomatologii – sugeruje praca zespołu naukowców z Francji i Rumunii. 

Aktywność przeciwbakteryjną płukanki do ust na bazie miąższu z rokitnika porównano z działaniem wzorcowego preparatu z chloroheksydyną oraz płukankami ziołowymi. Produkty testowano wobec bakterii i grzybów: Streptococcus gordonii, Porphyromonas gingivalis, Actinomyces viscosus oraz Candida albicans. Są to typowe mikroorganizmy zasiedlające jamę ustną, najczęściej mało groźne; ich udział jest implikowany w rozwoju próchnicy czy zapaleń przyzębia.

Warto tu chyba dotknąć pewnego tematu. Są osoby, które próbują się zupełnie pozbyć mikroorganizmów z jamy ustnej czy nosowej – jest to praktycznie niemożliwe, bo tak już jesteśmy zbudowani, że żyjemy w symbiozie z niektórymi bakteriami. Kolonizują błony śluzowe i najczęściej nie wywołują objawów –  problemem mogą się jednak stać w razie upośledzenia odporności, np. w przebiegu cukrzycy, zakażenia HIV lub w wyniku przyjmowania leków immunosupresyjnych. Wtedy faktycznie mogą się niekontrolowanie rozmnażać i być przyczyną zakażenia. Jeśli tylko mikroorganizm należy do nieszkodliwych, zwykle nie ma sensu walczyć z taką kolonizacją – zupełnie inaczej może być w razie obecności potencjalnego groźnego patogenu u osoby usposobionej do zachorowania, ale to zupełnie osobna historia. Jeśli zaś mamy do czynienia z zapaleniem przyzębia, płukanki o działaniu przeciwbakteryjnym pomagają opanować nadmiernie rozwinięte kolonie mikroorganizmów.

Płukanka z rokitnikiem okazała się działać bakteriobójczo na dwie pierwsze bakterie, hamowała wzrost trzeciego mikroorganizmu i nie zadziałała na drożdżaki z rodzaju Candida. Co więcej, uniemożliwiała bakteriom tworzenie biofilmów, czyli zaawansowanych kolonii bakteryjnych. Zdaniem autorów sprawia to, że rokitnik może być wykorzystywany do produkcji naturalnych preparatów zapobiegających zapaleniom przyzębia – a warto ich poszukiwać choćby z uwagi na nieliczne najczęściej skutki uboczne.

Źródło

J Appl Microbiol. 2019 Jan 23. Benefits of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides) pulp oil based-mouthwash on oral health. Smida I, Pentelescu C, Pentelescu O, Sweidan A, Oliviero N, Meuric V, Martin B, Colceriu L, Bonnaure-Mallet M, Tamanai-Shacoori Z.