Żurawiny zapobiegają infekcjom po urostomii

Urostomia, czyli chirurgiczne wyprowadzanie moczu bezpośrednio na skórę, jest stosowana w ciężkich chorobach, np. nowotworowych, w których nie ma możliwości wydalania go drogą naturalną, tj. przez cewkę moczową. Stan taki w oczywisty sposób znacznie zwiększa ryzyko zakażeń układu moczowego, trudno bowiem utrzymać sterylność ujścia takiej sztucznej drogi. Pomocne okazują się żurawiny. 

W Turcji przeprowadzono badanie, w którym uczestniczyło 60 osób po operacji wytworzenia urostomii z wykorzystaniem wstawki jelitowej. Podzielono ich na trzy grupy: w pierwszej stosowano kapsułki z żurawinami, drugą edukowano, jak zapobiegać zakażeniom, trzecia stanowiła grupę kontrolną.

Analiza po 4 miesiącach wskazała, że osiągnięty efekt zapobiegawczy był istotnie większy w grupie uczestników, którzy otrzymywali suplement zawierający żurawiny. Autorzy potwierdzają tym samym, że żurawiny są skuteczne w zapobieganiu zakażeniom układu moczowego.

Źródło

Complement Ther Clin Pract. 2018 May;31:111-117. The effects of training and the use of cranberry capsule in preventing urinary tract infections after urostomy. Temiz Z, Cavdar I.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s