Witaminy i minerały chronią zawałowców

Zaskakujące obserwacje poczynili amerykańscy naukowcy: osoby po zawale suplementujące duże dawki witamin i minerałów znacznie rzadziej doświadczały kolejnych powikłań ze strony układu krążenia, również tych kończących się śmiercią.

Badani byli po zawale serca, w wieku lat >50, podczas rozpoczynania badania nie brali statyn. Co więcej, byli podgrupą uczestników eksperymentu prowadzonego w zupełnie innym celu – ten bowiem miał wyjaśnić, jaki jest rzeczywiste działanie terapii chelatowej (Trial to Assess Chelation Therapy – TACT). Tymczasem abstrahując od głównego celu, w analizie okazało się, że multiwitaminy i minerały mają niespodziewany wpływ na zdrowie osób po zawale serca.

Grupa, w której wykazano ten efekt, liczyła 460 osób, z których mniej więcej połowa otrzymywała duże dawki witamin i minerałów, a druga połowa placebo. W badaniu brały udział 134 ośrodki lecznicze w USA i Kanadzie. Sprawdzano, u ilu uczestników dojdzie do jednego z następujących incydentów:

  • zgonu;
  • zawału serca lub stanu wymagającego operacji na naczyniach wieńcowych;
  • udaru mózgu;
  • niestabilnej choroby wieńcowej.

Incydenty te (zwane fachowo incydentami sercowo-naczyniowymi) odnotowano u 137 osób niebiorących statyn, z czego jednak tylko 51 było w grupie suplementującej witaminy i minerały, natomiast aż 86 w grupie placebo. Wyliczono, że suplementacja witamin i minerałów zmniejszała ryzyko o ok. 40 proc. Gdy w analizie skoncentrowano się wyłącznie na ryzyku zawałów i udarów, efekt ochronny był jeszcze wyraźniejszy i sięgał 54 proc.! 

Zjawisko uznano za na tyle zaskakujące, że postanowiono je ponownie sprawdzić w ramach kolejnego, aktualnie trwającego badania TACT2.

Źródło

Am Heart J. 2018 Jan;195:70-77. Effect of high-dose oral multivitamins and minerals in participants not treated with statins in the randomized Trial to Assess Chelation Therapy (TACT). Issa OM, Roberts R, Mark DB, Boineau R, Goertz C, Rosenberg Y, Lewis EF, Guarneri E, Drisko J, Magaziner A, Lee KL, Lamas GA.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s